Diktatör Esed rejiminden açıklama

Diktatör Esed rejiminden açıklama

  • 19 Aralık 2015 15:33


Suriye’nin BM Daimi Temsilcisi Caferi, Diktatör Esed yönetiminin ulusal uzlaşı süreci kapsamında askeri operasyonları durdurmaya hazır olduğunu açıkladı.

BMGK’daki Suriye oylamasının ardından konuşan Suriye’nin diktatör rejiminin BM Daimi Temsilcisi Beşar Caferi, “Hükümetimiz, ulusal uzlaşı sürecinin hayat geçmesi amacıyla silahlı militanların bulunduğu bölgelerde askeri operasyonları durdurmaya hazır. Ateşkese, bölgelerin normal hayatlarına, devlet kurumları ile kamu hizmetlerinin de çalışmalarına geri dönmesi eşlik etmeli. Militanların, sivil statülerine ve affa karşılık silahı bırakması gerekiyor” dedi.

Caferi, “Yerel uzlaşı konusunda başarılı deneyimimiz var, şimdi de böyle anlaşmalar yapılıyor. Suriye hükümeti güvenlik ve istikrarı yeniden sağlamak için bu tür etkinlikleri genişletmeye çalışıyor. Terör örgütleri DAİŞ, Nusra ve benzerlerine gelince hükümet onlarla temasa geçmeyecek ve tamamen yok edilinceye kadar onlarla mücadeleyi sürdürecek” ifadelerini kullandı.

‘BARIŞÇIL GİRİŞİMLERE AÇIĞIZ’

Caferi, Şam’ın siyasi çözümü amaçlayan tüm içten çabalara katılmaya hazır olduğunu belirterek, “Suriyeliler kendi geleceğini, Suriye hükümetinin yönetiminde ve dış müdahale olmadan kendi aralarında diyalog yoluyla kendileri belirleyecek. Suriye hükümeti, kendi ulusal sorumluluğundan ve Suriye halkının çıkarlarından hareket ederek, krizden çıkışa yardımcı olacak tüm barışçıl girişimlere açık” dedi.

 

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Afrin'de Uverkan köyü teröristlerden temizlendi
Türkiye
Yüz nakli yapılan Recep Sert tutuklandı
Dünya
Bütçesi fazla veren Singapur'dan vatandaşlarına prim

Hava Durumu

11°
Detaylı Hava Raporu