ABD, Suriye uçuşlarını durdurdu

ABD, Suriye uçuşlarını durdurdu


ABD, Rusya'nın, SA-17 füzeleriyle jetlerine kitleme yapması nedeniyle İHA'lar hariç Suriye uçuşlarını durdurdu.

Kremlin, DAEŞ'e karşı yürütülen uluslararası operasyonlarda yeni bir krize yol açtı. ABD, Rusya'nın bu bölgedeki hava savunma sistemlerinin etki alanını genişletmesi yüzünden Kuzey Suriye’de kilit bir rol oynayan insanlı hava uçuşlarını durdurdu. Barack Obama bu karışıklıkla ilgili ne yapılabileceğini danışmanlarıyla görüşüyor.

Geçtiğimiz hafta Rusya'nın Suriye'deki askeri operasyonları artmaya başladı. Fakat Rus birlikleri bu konuda ABD’ye herhangi bir bilgi vermedi. Bu da ABD ile Türkiye - Suriye sınırında,  Fırat nehrinin batısında, DAEŞ'e karşı muhaliflere destek veren koalisyon güçleri arasında karışıklığa yol açtı.

ABD ordusunun verdiği bilgilere göre ordu içerisinde "Box 4" olarak bilinen bu önemli çatışma bölgesinde ABD birliklerinin hava desteği ile birçok muhalif grup DAEŞ'e karşı savaşıyordu.

Ancak bu ayın başlarında, Moskova SA-17 tipi gelişmiş bir hava savunma sistemini bölgeye yerleştirdi ve sistemin barındırdığı füzeler ABD uçaklarına radar ile doğrudan kilitlenmeye başladı.

Bunun üzerine Pentagon bütün insanlı uçuşları durdurdu. Ancak Dronelar bu bölgede uçmaya devam ediyor. Bunun üzerine Rusya,  ABD'nin desteklediği muhalifleri bombalamaya başladı. (ABD'nin insanlı uçuşları Suriye'nin diğer bölgelerinde devam ediyor.)

ABD’li yetkililer, bundan sonra nasıl bir tavır alınacağını tartışmaya başladı.

Bu konu, Hükümet Sekreteri John Kerry'nin Vladimir Putin ile çarşamba günü yapacağı görüşmede yer alacak kadar büyük bir önem taşıyor. ABD Hava kuvvetleri komutanlığından gelen bilgilere göre ayrıca Amerikan Genelkurmay Başkanı General John Dunford da bu konuyu Rus mevkidaşı ile görüşecek.

ABD Ordusu’ndan Tim Smith "SA-17’ler de dahil Rus destekli gelişmiş hava sistemlerinin sayısının artışı, Rusya ve rejim güçlerinin çıkarlarına uygun bir şekilde, DAEŞ’e karşı oluşturulan küresel koalisyona ait hava birliklerinin işini zorlaştırıyor” dedi.

“Zaten işlerin yeterince karışık olduğu Suriye hava sahasında Rus hava savunma sistemleri, kendine ait hava kuvvetleri olmayan DAEŞ'e karşı savaş taktiği  olmaktan ziyade sadece işleri zorlaştırmaya yarıyor. “ diyen Smith, sözlerine şöyle devam ediyor: “Aslında Rusya,  Beşşar Esed yönetimindeki rejim güçlerini sivillere saldırmaktan alıkoymak için sahip olduğu nüfuzu kullanabilir”

Amerika’nın eski Suriye konsolosu Robert Ford, Rusya’nın bu stratejisinin bölgede muhalif güçleri destekleyen Türkiye’ye baskı yapmak için uygulanmış olabileceğini söylüyor. Bilindiği üzere Rus-Türk ilişkileri yakın zamanda kriz noktasına gelmişti.

Bloombergview

Haber Seyret/ Çeviri Haber

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Barzani'den Türkiye açıklaması!
Türkiye
THY Boeing'ten 40 adet 787-9 Dreamliner yolcu uçağı alıyor
Dünya
Barzani'den Türkiye açıklaması!

Hava Durumu

21°
Detaylı Hava Raporu