"Vatandaşın memnuniyetini esas alan bir politika izliyoruz"

"Vatandaşın memnuniyetini esas alan bir politika izliyoruz"


İçişleri Bakanı Efkan Ala, terör olaylarının arkasında devletin olduğu iddialarının eskimiş bir propaganda olduğunu belirterek, "Vatandaşın memnuniyetini esas alan bir politika izliyoruz" dedi.

İçişleri Bakanı Ala, gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. 

"HDP'li TBMM Başkanvekili Pervin Buldan'ın Twitter hesabından yaptığı, 'Bırakıp gitmeyeceksin. Terk etmeyeceksin. Bir gün geri dönmek istersen yüz bulamayabilirsin" açıklaması sorulan Ala, Buldan'ın öğretmenlere yönelik bu tehdidi izole edecek, ortadan kaldıracak yeni bir açıklama yapması gerektiğini söyledi.

Milletvekilleri de dahil herkesin en önemli görevlerinden birinin, çocukların iyi bir eğitim almasını sağlamak olduğunu belirten Ala, "Bu eğitimi kim verecek, öğretmenler. Öğretmenlerimizin huzurunu, güvenliğini sağlamazsak, onları oralarda görev yapacak motivasyonla desteklemezsek, hatta bunun tersini yaparsak, doğrudan hem öğretmenlerimize hem çocuklarımıza en büyük kötülüğü yapmış oluruz. Onun için bence silmiş olması iyi bir şeydir ama daha doğru olan onu giderici açıklama yapmaktır. Çünkü eğer kendisi yazdıysa gerçekten bu büyük bir sorundur" diye konuştu.

"Devletin sivillere zarar verdiği" iddiası

"Doğu ve Güneydoğu'da terör olaylarının devlet tarafından yapıldığı ve devletin sivillere zarar verdiği" yönündeki iddiaların anımsatılması üzerine Ala, bunun eskimiş bir propaganda olduğunu dile getirdi.

Ala, "Kapalı, iki kutuplu dönemlerde herkesin propaganda olduğunu bildiği ve tebessümle dinlediği yalanlar vardı. Bunlara açık sır da denebilir, önemli bir şey söylüyormuş gibi, herkesin bildiği yalanlardır aslında bunlar. Maalesef halen oralarda kalmış, iki kutuplu dünyanın, o demir perde ülkelerinin propaganda yöntemlerini bir politik dil gibi tanımlama alışkanlığının tezahürüdür bu. Lüzumsuz, hiçbir kanıtı olmayan, insan aklına da aykırı, böyle bir çağda bunların zaten imkansız olduğunu da bilmeyen bir anlayışın kurduğu cümleler bunlar. Bunlar ciddiye alınacak şeyler değil" ifadelerini kullandı.

"Vatandaşın memnuniyetini esas alan bir politika izliyoruz"

İddiaların tam tersi durumun yaşandığına dikkati çeken Ala, şöyle devam etti:

"Tam tersi oluyor. Biz hep şunu söyledik; Devlet vatandaşa kaliteli hizmet etmek zorunda, hizmetini yapacak, onun huzur ve güvenliğini sağlayacak. Bunu yaparken yanlış veya eksik yapan da devletin yine kendi içindeki kurumları tarafından soruşturulacak ve gereği yapılacak. Bugüne kadar vatandaşımıza kötü davranmış, yanlış yapmış da bizim tarafımızdan korunmuş bir tek örnek gösterilemez. Belki bize intikal etmemiş olanlar olabilir ama intikal ettiğinde derhal soruşturma açar ve gereğini yaparız. Çünkü biz vatandaşın memnuniyetini esas alan bir politika izliyoruz. Biz vatandaşın huzurunu sağlamak için buradayız. Oradaki memur da onun için orada.

Memur hata yapıyorsa bizim işimiz onu korumak değil, onun gereğini yapmak. Bunu neden yapmayalım, hangi mantıkla, neden yapmayacağız? Eğer bir şey varsa, kim olursa olsun, bir yanlış yapan varsa söylenir, başvuruda bulunur, derhal inceleme yapılır, soruşturma yapılır ve gereği yapılır. Öyle şeyler varsa bunun mercilerine başvurması lazım. Vurmuyorsa kendisi iş birliği içinde demektir. Vatandaşı korumak hepimizin görevi. Bir vatandaşa bir görevlinin yanlış yaptığını gördüğüm zaman, o vatandaşın da şikayet etmesi lazım, derhal başvuruda bulunması lazım, gereğini yaparız."

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Lübnan Dışişleri Bakanı Bassil Türkiye'ye gelecek
Türkiye
Yüz nakli yapılan Recep Sert tutuklandı
Dünya
Nijerya’da bombalı intihar saldırısı: 10 ölü, 30 yaralı

Hava Durumu

15°
Detaylı Hava Raporu