Filistinlilere geçit yok !

Filistinlilere geçit yok !


Mısır’daki darbe sonrası Filistin’e karşı sert yaptırımlar uygulamaya başlayan darbeci yönetim bir skandala daha imza attı.

6 Ekim Pazar günü Suriye’den kalkan 201 sefer sayılı uçak sabah 10.00’da Mısır’a vardığında uçakta bulunan 50 kişilik grubu acı bir sürpriz bekliyordu.

Mısır rejimi tarafından rehin alınan grup Suriye’den gelen Filistinlilerden oluşuyordu. Grup önce büyük bir odaya götürülerek bekletildi, arada yemek verildi. İçlerinde bulunan ve sonradan “istihbarattan” olabileceği düşünülen bir bayanda bulunan telefon aracılığıyla ailelerini arayıp haber verdiler. Pazartesi sabahına kadar aileleriyle görüşebilen rehinelerin dışarıyla iletişimi sözkonusu kadınının o gün salıverilmesiyle tamamen kesildi.

Rehin alınmalarının 2. gününden itibaren havaalanında bulunan 2 küçük odada, yemek verilmeden ve ihtiyaçları karşılanmadan bekletiliyorlar. Kirli odalarda barındırılan grubun yanlarında bulunan çocukların hastalanırken, hastalara ilaç verilmiyor, tedavi uygulanmıyor.

Mısır rejimi yetkilileri, rehinelerin pasaport, telefon ve cüzdanlarına el koydu. Sanki bir hapishane gibi geceden geceye yemek dağıtımı yapılıyor. Rehineler arasında bulunan Filistinli bir kadının sakladığı telefon aracılığıyla çok nadir de olsa dışarıya arama yapılıyor. Mısır güvenlik güçleri serbest kalmaları için rehinelerden yaklaşık 1200 dolar rüşvet istiyor.

Bugün internet sitelerinde yayınlanan bir habere göre, 6 Ekim itibariyle Suriye’den Mısır’a gelen bütün Filistinlilerin ülkeye girişinin yasaklandığı ve bu yasanın 7 Ekim Pazartesi günü uygulanmaya başladığı ifade ediliyor.

Bütün bunları 3 gündür havaalanında rehin tutulan Filistinli bir kadının eşinden öğreniyoruz. Kadın, kız kardeşi ve 3 kız çocuğuyla birlikte tutsak durumda. Yetkililerden yardım isteyen çaresiz koca, Mısır yolculuğu öncesinde iyice araştırdıklarını, vize istenmediğini ama şimdi ne olduğunu anlayamadığını söylüyor. Havaalanındaki yetkililerin, elçiliklerin durumdan haberdar olduğunu ancak bir gelişme olmadığını söylüyor. 

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Lübnan Dışişleri Bakanı Bassil Türkiye'ye gelecek
Türkiye
Yüz nakli yapılan Recep Sert tutuklandı
Dünya
Nijerya’da bombalı intihar saldırısı: 10 ölü, 30 yaralı

Hava Durumu

12°
Detaylı Hava Raporu