50 bin ton et toplatılacak

50 bin ton et toplatılacak


Hollandalı otoriteler, tüm Avrupa ekseninde biftek adı altında satılmış olan 50 bin ton eti, at eti ihtiva edebileceği gerekçesiyle toplatma kararı aldı.

Hollanda Yiyecek ve Tüketim Malını Koruma Kurumu tarafından yapılan açıklamada, Avrupa ekseninde dağıtımı iki Hollandalı ticaret firması tarafından yapılmış olan 50 bin ton etin muhteviyatının tam olarak belirlenememesi üzerine geri toplatılma kararı alındığı bildirildi. Hollandalı otoriteler, etlerde insan sağlığını tehdit edecek herhangi bir kanıta rastlanılmadığını bildirirken, bu geri toplama işleminden 130 Hollandalı şirket ile 370 civarında Avrupa şirketinin etkilendiği belirtildi. Etlerin Almanya, Fransa ve İspanya gibi ülkelere ihraç edildiğinin de altı çizilirken, bu ülkedeki otoritelerin de etler konusunda alarm durumuna geçirildiği kaydedildi. Hollandalı yiyecek otoriteleri tarafından bu yeni 'at eti' skandalına ilişkin yapılan açıklamada, "Etlerin at eti ihtiva ettiğine dair bir işaret olabilir. Fakat bu durumda tam olarak ne yapacağımızı bilmiyoruz. Alıcılar şu an etleri işleyip piyasaya sürmüş olmalılar. Bu konu hakkında kendi müşterilerini bilgilendirmek mecburiyetindeler" ifadelerine yer verildi.

Hollanda'da ortaya çıkan bu yeni at eti skandalı akıllarda soru işareti bıraktı. Şimdiye kadar 'at eti skandalının' yaşandığı Avrupa ülkeleri arasında Birleşik Krallık, Fransa, İrlanda, Almanya, İsviçre ve İsveç bulunuyor.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
TSK o köyü de kurtardı! YPG'nin Türkiye sınırına teması kesildi!
Türkiye
Yüz nakli yapılan Recep Sert tutuklandı
Dünya
İran İsrail'e ait hedeflerin koordinatlarını paylaştı

Hava Durumu

Detaylı Hava Raporu