'Pilli tedavi' sara nöbetlerini azaltıyor

'Pilli tedavi' sara nöbetlerini azaltıyor


Yıllarca ilaç kullanmasına rağmen nöbet sıklığında ve şiddetinde azalma olmayan dirençli epilepsi hastaları, pille çalışan sistem sayesinde şifa buluyor.

Beyin hücrelerinde geçici "anormal elektrik oluşması" nedeniyle ortaya çıkan ve halk arasında "sara" olarak bilinen epilepsi hastalığının en dirençli türü, göğüs boşluğuna takılan pille tedavi edilebiliyor.

Yıllarca ilaç kullanmasına rağmen nöbet sıklığında ve şiddetinde azalma olmayan epilepsi hastaları, beyne kısa aralıklarla elektrik akımı gönderen pilli sistem sayesinde nöbetlerinden kurtuluyor.

Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Beyin ve Sinir Hastalıkları Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Hülagü Kaptan, epilepsi nöbetlerinin herhangi bir yaşta ortaya çıkabildiğini ancak genellikle genç ve yaşlılarda etkili olduğunu belirterek, bu nöbetlerin insan yaşamını olumsuz etkilediğine işaret etti.

Bu hastalıklara karşı çeşitli tedavi yöntemlerinin uygulandığını, bunlardan birinin de halk arasında "pil" tedavisi olarak bilinen "Vagal Sinir Stimülasyonu" olduğunu anlatan Kaptan, bu yöntemin genellikle ömür boyu çoklu ilaç kullanmalarına rağmen nöbet sıklığında veya şiddetinde azalma olmayan durumlarda tercih edilen bir yöntem olduğunu ifade etti.

12 yaşından büyük "dirençli epilepsi" hastalarına uygulanıyor

Kaptan, bu tedavinin, nöroloji takibinde olup çoklu ilaç kullanılarak 2-3 yıl boyunca ilaç tedavisine yanıt alamayan, zihinsel bozukluğu olmayan, 12 yaşından büyük, tetkiklerde beyin tümörü ya da buna benzer bir radyolojik görüntü veya patoloji ortaya çıkmayan ve sara cerrahisine aday olmayan dirençli epilepsi hastalarına uygulanabildiğini kaydetti.

Doç. Dr. Hülagü Kaptan, Türkiye'de sayılı merkezlerde yapılan bu ciddi girişimin Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından karşılanmasının büyük şans olduğunu sözlerine ekledi.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
ABD'den PKK/PYD'ye 'enerji kalkanı'
Türkiye
THY Boeing'ten 40 adet 787-9 Dreamliner yolcu uçağı alıyor
Dünya
ABD'den PKK/PYD'ye 'enerji kalkanı'

Hava Durumu

23°
Detaylı Hava Raporu


Net Haber Yazılımı tarafından geliştirilmiştir

Yukarı Dön