Bukalemun Hasan Cemal bir zamanlar PKK'ya terörist diyormuş

Bukalemun Hasan Cemal bir zamanlar PKK'ya terörist diyormuş


Şimdilerde Kandil'de PKK militanlarına boncuk dağıtmakla meşgul olan Hasan Cemal'in bundan 18 yıl önce yazdığı bir yazı yaşadığı değişim gözler önüne seriyor.

1981-1992 yılları arasında Cumhuriyet gazetesinde genel yayın yönetmenliği yapan, 1992-1998 yılları arasında Sabah gazetesi'nde yazan, 1998 yılından 2013 yılına kadar ise 15 yıl Milliyet gazetesi'nde yazarlık yapan Hasan Cemal, şimdiler de T24'te PKK’yı aklama çalışmalarını yürütüyor.

99'da Milliyet’te PKK elebaşı Abdullah Öcalan'ın yakalanmasını “Devlet, PKK’yı çökertmiştir” şeklinde değerlendiren Hasan Cemal yazısında şu ifadeleri kullanmıştı:

“Apo'nun yakalanarak Türkiye'ye getirilmesi, PKK'ya karşı Cumhuriyet devletinin 1984'ten beri sürdürdüğü haklı ve meşru mücadelesinde bayrağın zirveye dikilmesi ya da zaferin bir yerde tescil edilmesidir. Bu büyük başarı öncelikli olarak askerî bir başarıdır. Silahlı Kuvvetlerimiz, devlete karşı silah çekmiş, 15 yıldır şiddet ve terörü politika aracı benimsemiş, insanlığa karşı suç işlemiş olan PKK'yı çökertmiştir.” (http://www.milliyet.com.tr/1999/02/17/yazar/cemal.html)

Hasan Cemal, bizzat Kandil'e giderek PKK'nın elebaşlarıyla yaptığı röportajlar ve 2014’de kaleme aldığı “Apo’ya özgürlük, PKK’ye siyaset yolu!” başlıklı yazısıyla bir gazetecinin nasıl bir dönüşüm geçirebileceğini de göstermiş oldu.

PKK’yı nasıl aklayacağını şaşıran T24 yazarı Cemal, geçtiğimiz haftalarda teröristlerin hendek kazıp, ortalığı savaş alanına çevirdiği Nusaybin'e giderek burada hendek başında poz verdi.

Gazeteciliğin provakasyon üzerinden nasıl kurgulabileceğinin en canlı örneği olan Hasan Cemal'in, 18 yıl önceki bir köşe yazısında şimdilerde baş tacı ettiği PKK’yı aslında bir zamanlar "terör örgütü" olarak gördüğü ortaya çıktı.

22 Ağustos 1997 tarihli Sabah gazetesi'ndeki “Güneydoğu'dan manzaralar” başlıklı köşe yazısında köy korucularının terör örgütü PKK ile mücadelesini anlatıyor.

İşte bu köşe yazısından bazı satırlar:

Çok yükseklerden çaya vuran güneş öylesine parıldıyor ki sanki aşağıdan insanın gözüne projektör tutuyorlar. Bu güzelliği cennete çevirmek varken, bu coğrafyada cehennemi yaşamak ne kadar hüzün verici...

Yazısının bir yerinde "Geçen ay bir hastamız vardı. Traktörle Kulp'a götürüyorduk. Mayına bastık, bir ölü, birkaç yaralı...En büyüğü 11-12 yaşında 5 çocuğumuzu kaçırdılar zorla... 2 milyar para istiyorlar." şeklinde köy korucunun sözlerine yer veren Cemal, yazısında “İşte hayat!”, “İnsan manzaraları...” ifadeleri ile terör örgütü PKK’nın hayatı cehenneme çevirdiğini anlatmaya devam ediyor.

Cemal, “Hiç kuşkum yok. Gün gelecek örneğin dağ turizmi buranın insanını ihya edecek...” “Korucular... Yol emniyetini sağlıyorlar. Onlar oraya çıkmasa, teröristler çıkar." diyerek PKK'yı terörist ilan ettiği yıllardaki yazısına son veriyor.

Haber Seyret/ Özel Haber

Medine Gülbe

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Bu Habere 1 Yorum Yapılmış

Gündem
Yaz saati uygulaması 'torba tasarı'da
Türkiye
Kartepe Zirvesi'nde '15 Temmuz ve Darbeler' sempozyumu düzenlenecek
Dünya
ABD Dışişleri Bakanı Tillerson'dan Kabil'e sürpriz ziyaret

Hava Durumu

23°
Detaylı Hava Raporu