Ulu Cami İmamından Sur'da yakılan camiye tepki

Ulu Cami İmamından Sur'da yakılan camiye tepki


Diyarbakır Ulu Cami'de dün okunan Cuma hutbesinde cemaate hitap eden İmam Osman Yağmur, Sur ilçesinde yer alan Fatih Paşa (Kurşunlu) Camii’nin tahrip edilip yakılmasına tepki gösterdi. “Kardeşlerim çok büyük bir tehlike ile karşı karşıyayız” diyen Yağmur, “Bugün cami yarın Kur’an-ı Kerim ayaklar altına alınacak, yine sessiz mi kalacağız” diye sordu.

Diyarbakır'ın Sur ilçesinde ilan edilen sokağa çıkma yasağında meydana gelen çatışmalarda Fatih Paşa (Kurşunlu) Camii'nin hedef alınmasına Cuma hutbesinde tepki gösteren Ulu Camii İmam Hatibi Osman Yağmur, çatışmalarda tarihi caminin hedef alınmasını eleştirerek, “Allah'ın mescitlerinin yakılmasının farklı düşüncelerin arkasına saklanarak politize etmenin manası yok. Mukaddesat hepimizin mukaddesatıdır. Hepimizin iffetidir. Peygamber Efendimiz nasıl bizim namusumuzsa, camiler de aynı şekilde hepimizin namusu ve iffetidir. Kardeşlerim çok büyük bir tehlike ile karşı karşıyayız. Bugün cami yarın Kur'an-ı Kerim ayaklar altına alınacaktır. Yani Kur'an yok edilecektir. O gün yine aynı şekilde sessiz kalarak insani tepkimizi gösteremez miyiz?" dedi.

Ulu Camii İmam Hatibi Yağmur, bir toplumda sapmanın fikirde başladığına vurgu yaparak şu ifadeleri kullandı: “Bir toplumda sapma ilk olarak fikirde başlar. İnsan fikrinde sapıttı mı, sapıklığa inandı mı, öyle düşünmeye başlar. Allah bizi sapıklardan eylemesin. Ayette camileri yakanlar için 'Onlar için dünyada zilletlik vardır, ahirette de ebedi olarak cehennemde kalacaklar ve azap vardır' deniliyor."

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Denizaltı projesinde sıra Muratreis'te
Türkiye
Yavuz Bingöl: AK Parti'ye oy verdim
Dünya
'720 bin Arakanlı çocuk kapana kısılmış durumda'

Hava Durumu

Detaylı Hava Raporu