Aydın Doğan'dan ortağı Trump'a kınama

Aydın Doğan'dan ortağı Trump'a kınama


Müslümanlara yönelik ırkçı tutumuyla tepki çeken Trump’ın ortağı Aydın Doğan için yerli ve milli duruş fırsatı doğdu. Doğan’ın, Trump Towers’ın adını değiştirip değiştirmeyeceği merak ediliyor.

Hürriyet Gazetesi'nden yayınladığı mektuplarında, 'Milli benim ben' diye seslenen Doğan Holding'in Onursal Başkanı Aydın Doğan, ABD Başkan aday adayı olan iş ortağı emlak milyarderi Donald Trump sayesinde, milli ve yerli olduğunu ispatlama fırsatına kavuştu.

Trump, ABD'deki göçmenlerden başlattığı ırkçı tutumun dozunu kaçırarak, Müslümanların ülkeye sokulmaması çağrısı yaptı. Şimdi gözler Mecidiyeköy'de ortak olduğu AVM ve rezidans kompleski olan Trump Towers ile ilgili Doğan'ın vereceği karara çevirildi.

SKANDAL ADAM TRUMP

ABD Başkan aday adayı Donald Trump, nefret söylemiyle oy toplama peşinde. Cumhuriyetçi aday Trump, önce Latin Amerika'dan gelen göçmenlerin ülkeden gönderilmesi gerektiğini söyleyerek büyük tepki çekti. Ardından New York Times Gazetesi'nin engelli muhabiri Serge Kovales'in el hareketleri ve konuşmasıyla alay etti. Trump, California'daki 14 kişinin öldüğü saldıdan sonra da ülkeye göçmen ya da turist olarak gelen Müslümanların durdurulması gerektiğini söyledi. Trump'un Müslüman karşıtı söylemi partisinden de tepki gördü. Cumhuriyetçi Partili Dick Cheney katıldığı bir radyo programında, Trump'ın öne sürdüğü fikrin, Amerika'nın savunduğu ve inandığı her şeye karşı olduğunu dile getirdi. Donald Trump ise Müslümanlarla ilgili sözlerini geri almadı.

MİLYONLAR KAZANIYOR

Oysa ki Trump, Müslüman bir ülke olan Türkiye'nin en değerli arazisine Aydın Doğan ile yaptığı AVM ve rezindas kompleksiyle, yılda milyonlarca dolar kazanıyor. Para kazandığı Müslümanlara nefret söylemi kullanan Trump için, 'Milli benim ben' diyen Aydın Doğan'ın tutumu ise merak konusu. Açılış töreninde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın da isim uyarısı yaparak, 'towers, mall, kids, 'food court gibi kelime ve kavramların yerine, Türkçe kelimelerin kullanılması gerekliliğini vurguladığı Trump Towers ile ilgili gözler Doğan'a çevrildi.

Donald Trump'un ortağı olan Aydın Doğan'ın AVM ve rezidans kompleksi olan Trump Towers'in adını değiştirmesi beklenirken, aynı istek sosyal medya kullanıcıları tarafından da dile getirildi.

ARTIK ELÇİ DEĞİL

İskoçya hükümeti Donald Trump'a 2006 yılında verdiği 'İş Elçisi' ünvanını geri aldı. Bölgesel hükümet sözcüsü, "Trump'ın ifade ettiği son sözlerin artık onun İskoçya'da bir 'İş Elçisi' olmaya uygun düşmeyeceğini gösterdi" ifadelerini kullandı. Öte yandan, İskoçya'nın Aberdeen kentindeki Robert Gordon Universitesi de Donald Trump'a 2010 yılında verdiği fahri doktora unvanını geri aldı.

ZUCKERBERG'TEN TEPKİ

Facebook'un genç patronu Mark Zuckerberg, isim vermeden Trump'ın sözlerinin aksini savunan bir açıklama yaptı ve Müslümanlara destek çıktı. Zuckerberg "Bir Yahudi olarak, ailem bana tüm toplumlara karşı yapılan saldırıların önünde dikilmemiz gerektiğini öğretti" diye yazdı.

ERDOĞAN'DAN MESAJ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da, Facebook hesabından yayımladığı mesajda , "İslam bir barış dinidir.Terörist Müslüman, Müslüman terörist olamaz. Aradaki bu büyük farkı ifade ettiği için de Mark Zuckerberg 'in mesajını ayrıca değerli bulduğumu belirtmek isterim"ifadesini kullandı.

Amerikalı efsanevi boksör Muhammed Ali de Trump'ın 'Müslümanların ülkeye girişini yasaklayalım' çıkışına sert tepki gösterdi.

KINADILAR AMA...

Bu arada Trump Towers Genel Müdürü Bülent Kural, "Donald Trump'ın Müslümanlara karşı ayrımcılık niteliği taşıyan ifadelerini esefle karşılıyor ve kınıyoruz" açıklaması yaptı. "Bu tepkimiz Trump Ailesi'ne doğrudan doğruya zamanında iletilmiş bulunmaktadır.

Trump markası ile olan ilişkimizin hukuki boyutunu değerlendiriyoruz" diyen Kural, Trump Towers tabelasının indirilip indirilmeyeceği konusunda ise sessiz kaldı.

ABD Cumhuriyetçi Parti başkan adayı Donald Trump'ın İslamiyet ve Müslümanlarla ilgili açıklamalarına tepkiler sürüyor. Dün de Trump Tower Genel Müdürü Bülent Kural Donald bir açıklama yaparak Donald Trump'ı kınadı. Bülent Kural'ın açıklamasında şu ifadeler yer aldı: "ABD Cumhuriyetçi Parti Başkan adaylığı yarışını sürdüren Donald Trump, son yaptığı bazı açıklamalarla tüm İslam dünyasını olduğu gibi halkının yüzde 99'u Müslüman olan milletimizi de rencide edici ifadelerde bulunmuştur. Müslümanlara karşı ayrımcılık niteliği taşıyan bu ifadeleri esefle karşılıyor ve kınıyoruz. Bu gibi beyanlar, bir barış ve hoşgörü dini olan İslamiyeti hiç anlamamış veya küçük siyasi hesaplarla yüce dinimizi istismar yoluna gitmiş bir zihniyetin ürünü olmaktan öte başka bir değer taşıyamaz. Bu tepkimiz, Trump Ailesi'ne doğrudan doğruya ve zamanında iletilmiş bulunmaktadır.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
PKK iki MİT'çiyi kaçırdı mı?
Türkiye
Diyanet İşleri Başkanlığında devir teslim töreni
Dünya
ABD'den PKK'ya 120 TIR silah daha!

Hava Durumu

23°
Detaylı Hava Raporu