Medvedev'den tehdit gibi açıklama

Medvedev'den tehdit gibi açıklama

  • 09 Aralık 2015 15:46


Rusya'dan sınır ihlali yapan uçağın düşürülmesine ilişkin açıklamalar devam ediyor. Medvedev Türkiye'nin Rus uçağını düşürerek uluslararası hukukun tüm kurallarını ihlal ettiğini ve savaş durumu yarattığını savundu, Rusya'nın Türkiye’ye simetrik yanıt vermemeyi seçtiğini söyledi.

Sınır ihlali yapan uyarılara yanıt vermeyen Rus uçağının vurulmasının ardından Türkiye ile Rusya arasındaki gerilim sürüyor. Rusya Başbakanı Medvedev'den yeni açıklamalar geldi. 
 
Rusya Başbakanı Dmitriy Medvedev, "Türkiye konusunda charter seferlerinin durdurulması yaptırım değil, devletimizin kendisini korumak için verdiği bir tepkidir. Uçağımızın düşürülmesine benzer bir durum, 20. yüzyılda yaşansaydı savaş çıkardı. Çünkü bu, yabancı bir ülkeye doğrudan saldırıdır" dedi.
 
OLABİLECEK EN KÖTÜ ŞEY SAVAŞ
 
Rus basınının haberine göre Medvedev şöyle devam etti: Tabii ki günümüz koşullarında savaş, olabilecek en kötü şeydir. Bu nedenle Türkiye’nin bu yaptığına simetrik yanıt verilmemesi kararı alındı. Türkiye, uçağımızı düşürerek uluslararası hukukun tüm kuralarını ihlal etti ve ‘saldırı eyleminde’ bulundu. Casus belli ( Türkçe'ye "savaş nedeni" olarak çevrilebilecek Latince ifade) durumu yarattı, yani savaş başlatılmasına temel oluşturdu. Rusya yönetimi ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ise bu yolu seçmedi. Ama Türkiye’ye bunun bedelini ödeyeceğini göstermek zorundaydık. Bu nedenle vatandaşlarımızın güvenliği için böyle bir karar aldık.
 
Türkiye ve Mısır’a uçuşların durdurulması, Rusya’nın ‘kötü niyeti’ değildir. Bu konu ülkemizin güvenliğiyle ilgili bir meseledir. Mısır’da (yolcu uçağımıza) terör saldırısı düzenlendi. Bu saldırının tekrarlanması ihtimal dahilinde. Bu nedenle hem Mısırlı ortaklarımız hem de halkımız için hoş olmasa da vatandaşlarımızın güvenliğini sağlamak amacıyla uçak seferlerinin durdurulması kararını aldık."
 
TÜRKİYE'YE YAPTIRIMLAR
 
Medvedev şöyle devam etti: Türkiye'ye getirdiğimiz ambargolar Rusya'daki gıda fiyatlarını etkileyecek ancak bunun ölümcül sonuçları olmayacak. Türkiye'ye yönelik yaptırımlar enflasyon oranına belki yüzde 0.2 ila 0.5 puan ekler. Gıda fiyatlarını izleyeceğiz.
 
SAVUNMA HARCAMALARINI KISMAYACAĞIZ
 
Medvedev savunma bütçelerini kısmayacaklarını belirtti, "Savunma bütçemizle ilgili planları yerine getirmeye devam edeceğiz. Ordunun 2020'ye kadar yeniden silahlandırılması planını yerine getireceğiz. Savunma harcamalarını ihmal edemeyiz. Savunma harcamalarının artırılmasına yönelik aldığımız kararın doğru olduğunu düşünüyoruz. 'Normal' bir ordumuz olmazsa, ülkemiz de olmaz" diye konuştu. 

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
İngiltere'den Türkiye'ye Pkk desteği
Türkiye
Diyanet İşleri Başkanlığında devir teslim töreni
Dünya
İslam ülkelerine Ermenistan çağrısı

Hava Durumu

18°
Detaylı Hava Raporu