Enerji Bakanlığında doğalgaz krizi

Enerji Bakanlığında doğalgaz krizi


Meclis'e sunulan geçici bütçede dikkat çeken detaylar var. Enerji Bakanlığı'na olası bir doğalgaz krizini aşmak için bütçesinin yüzde yüzünü kullanma yetkisi veriliyor. Kamuya atama sayısı ise, 40 binden 55 bine çıkarıldı. Kamuya alınabilecek araç sayısı ise en fazla 500 olabilecek.

Geçici bütçe tasarısı meclise sunuldu. 2016 bütçesi yasalaşana dek kamu kurumları geçici bütçe sayesinde harcama yapabilecek ve kamu gelirleri toplanabilecek.

Rusya ile yaşanan uçak krizi bütçeye de yansıdı. Olası bir doğalgaz krizine karşı tedbir alındı. Enerji Bakanlığı'na, elektrik santrallerinin ikincil yakıta geçme ihtimalini göz önünde bulundurarak bütçesinin yüzde 100'ünü kullanma yetkisi verildi.

Yurt dışında düzenlenebilecek barış harekatları için de kaynak ayrıldı. Başbakanlık, barışı destekleme ve koruma harekatları konsepti çerçevesinde dönemsel ihtiyaçlar esas alınarak bütçesinin yüzde 85'ini kullanabilecek.

Tasarıya göre, Milli Eğitim Bakanlığı yüzde 70, Çalışma Bakanlığı yüzde 60, Tarım Bakanlığı yüzde 66, Cumhurbaşkanlığı yüzde 28 oranında bütçe kullanımı yapabilecek.

Geçici bütçede kamuya yapılacak atama sayısı artırıldı. Daha önce 40 bin olarak planlanan kamuya alım, 55 bine çıkarıldı. Ayrıca yılın ilk üç ayında kamuya en fazla 500 araç alınabilecek. Siyasi parti yardımları için de bütçede para ayrıldı.

Geçici bütçe, perşembe günü plan ve Bütçe Komisyonu'nda görüşülmeye başlanacak, ardından genel kurulda ele alınacak.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Lübnan Dışişleri Bakanı Bassil Türkiye'ye gelecek
Türkiye
Yüz nakli yapılan Recep Sert tutuklandı
Dünya
Nijerya’da bombalı intihar saldırısı: 10 ölü, 30 yaralı

Hava Durumu

Detaylı Hava Raporu