PKK'dan "Her evden bir kişi" baskısı

PKK'dan "Her evden bir kişi" baskısı

  • 08 Aralık 2015 11:50


PKK, Mardin’in Derik ilçesinde her evden bir kişiyi dağa götürmek için ailelere baskı uyguluyor.

Derik ilçesinde evleri dolaşan PKK’lilerin, dağa eleman kazandırmak ve şehir merkezlerindeki olaylarda kullanmak için her evden kız veya erkek olsun bir kişiyi almak için ailelere baskı uyguladığı öğrenildi. Aileler ise çocuklarını PKK’ye kaptırmamak için başka şehirlere gönderiyor.

Son zamanlarda çatışmaları şehir merkezine taşıyan PKK, 90’lı yıllarda kırsal köylerdeki halka uyguladığı baskıyı şimdi de şehir merkezlerinde uyguluyor. Halkın şehir merkezlerinde yaşanan çatışmalara destek vermemesi üzerine evleri tek tek dolaşan PKK’lılar, her evden en az bir kişinin kendilerine katılması için baskı yapmaya başladı.

İsmini vermek istemeyen bir Derikli, PKK’nın halka yaptığı baskıyı şöyle anlattı: “PKK’lılar Derik ilçesinde ev ev dolaşıp her evden kız olsun erkek olsun bir kişiyi dağa çıkarmak ve şehir merkezlerindeki olaylarda kullanmak için ailelere baskı uyguluyor. Bunu kabul etmeyen aileleri ise tehdit ediyorlar. Aileler de çocuklarını PKK’ya kaptırmamak için ilçeden başka yerlere göndermek zorunda kalıyor. Bazıları da göç ediyorlar. Biz bunları 90’yıllarda da gördük. Özellikle kırsal kesimlerdeki köylere inen PKK’lılar her evden bir kişiyi dağa götürmek için halka baskı uyguluyordu. Çocuklarını vermeyenlere ise hepinizi öldürüp evinizi yakacağız diye tehdit ediyorlardı. PKK’lıların çatışmayı şehir merkezlerine taşımasıyla beraber şimdi de şehir merkezlerindeki evlere gidip her aileden bir kişiyi istiyor. Özellikle kendilerince Aşiretsiz sahipsiz gördüğü ailelere çok baskı uyguluyorlar. Anladığımız kadarıyla PKK dağda ciddi manada sıkışıp güç kaybetmiş çatışmaları şehir merkezine taşımasının sebebi ise halkı ayaklandırmak istiyor ama gördüğümüz kadar halktan ciddi manada destek görmedikleri için dağdan silahlı grupları şehir merkezlerine getiriyorlar.”

PKK’nın binlerce çocuğu dağa kaçırdığı ve akıbetlerinin bilinmediğine dikkat çeken bir Derikli de, “Hepimizin malumu PKK, şimdiye kadar birçoğu öğrenci olan binlerce küçük yaştaki çocuğu dağa götürdü. Bunların akıbeti bilinmiyor. Aileleri ne kadar eylem yaptı, çağrıda bulunduysa da ne PKK çocukları geri gönderdi ne de devlet tarafından ciddi girişim yapıldı.” diyerek PKK’nın son zamanlarda aynı şekilde çocukları dağa kaçırmaya çalıştığını söyledi.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Cumhurbaşkanı Erdoğan: PYD/YPG, PKK'nın birer yan kuruluşudur
Türkiye
CHP'li Yarkadaş'a tazminat davası
Dünya
Irak ordusundan Peşmerge açıklaması

Hava Durumu

27°
Detaylı Hava Raporu