İstihbarat raporları Rusya’nın gizli planını deşifre etti!

İstihbarat raporları Rusya’nın gizli planını deşifre etti!

  • 07 Aralık 2015 13:54


Esed rejimi ile terör örgütü DAEŞ arasında petrol alışverişinde arabuluculuk görevi üstlenen Rusya’nın gizli planı istihbarat raporlarına takıldı. Rusya, DAEŞ bahanesiyle Suriye’ye yerleşiyor.

İstihbarat birimleri, Rusya'nın Suriye'de buğday siloları ve su arıtma tesislerini hedef alan hava saldırılarına ilişkin bir rapor hazırladı. Uydu görüntüleri, Rusya tarafından vurulan yerlerin petrol rafinerisi değil buğday siloları ve su arıtma tesisi gibi sivil hedefler olduğunu ortaya koydu. Bunun üzerine Rusya Savunma Bakanlığı, kendilerinden ısrarla bahse konu görüntülerin koordinatları talep edilmesine rağmen sessiz kalmayı tercih etti. Rusya'nın ortaya attığı "Türkiye DAEŞ petrolünü satın alıyor" iddialarını ise destekleyecek hiçbir bilgi, belge, kanıt ortaya koymadı.

RUS ŞİRKET ARACI

İstihbarat raporlarına göre, söz konusu iddiaların aksine yapılan araştırmalarda, DEAŞ ile petrol alışverişinde, Esed rejiminin DAEŞ'in en önemli petrol müşterisi olduğu, Rus komisyoncularının da varlığının kesin olarak bilindiği, bölgedeki kaçakçıların, aracıların ve TIR şoförlerinin bu usulsüz ticarette etkin olduğu belirtildi. Rus vatandaşı George Haswani'nin ortağı olduğu HESCO Mühendislik ve İnşaat Şirketi'nin Rusya'nın önde gelen enerji şirketi Stroytransgaz'ın Suriye'de taşeronluğunu yaptığı, Rus hükümetiyle yakın ilişkisi olan Stroytransgaz şirketinin Suriye'deki işlerini Haswani üzerinden yürüttüğü, Haswani'nin şirketinin DAEŞ'e ait petrolün Esed rejimine satılmasında aracılık yaptığının açıkça görüldüğü bildirildi. Aracılık ettiği bu petrol kaçakçılığı sayesinde DAEŞ'in Suriye'de güçlenmesine neden Rusya aynı zamanda DAEŞ'i bahane ederek Suriye'de askeri varlığını sürdürmeyi amaçlıyor.

PYD'YE DESTEK

Rusya'nın Suriye'nin kuzeyinde ise DAEŞ yerine Türkmenleri hedef aldığı, ayrıca PKK'nın uzantısı PYD'ye hava desteği verdiği ve mühimmat sağladığı kaydedildi.

Kaynak: STAR

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Myanmar hükümeti soykırımdan suçlu bulundu
Türkiye
THY Boeing'ten 40 adet 787-9 Dreamliner yolcu uçağı alıyor
Dünya
Suriye görüşmelerinde diplomasi atağı

Hava Durumu

22°
Detaylı Hava Raporu