Kudüs'e gideceklerin dikkatine! Mutlaka okuyun

Kudüs'e gideceklerin dikkatine! Mutlaka okuyun


Kudüs'e gitmek isteyenler, İsrail'in, giriş ve çıkışlarda güvenliği sert bir şekilde uygulanacağını düşünüyorlar. Gerçekten İsrail onların zannettikler/düşündükleri/korktukları gibi herkesi ve her şeyi kontrol edebiliyor mu? Detaylar yazımızda...

Bazı Filistinli dostlar, biz Kudüs ziyaretçilerinin Ben Gorion Havaalanı'nda sıkı bir şekilde İsrail güvenlik baskısına maruz kalacağımızı düşünüyorlar ve durumun öyle olmadığını öğrendiklerinde güvenliğin sıkı olmamasını olağanüstü bulup şaşırıyorlar. Kendileri kadar olmasa da Müslüman olmamızdan dolayı bizim de giriş ve çıkışlarımızda güvenliğin sert bir şekilde uygulanacağını düşünüyorlar.

Bazı dostlar da, özellikle İslami çalışmalarda aktif olanlar, Kudüs ziyareti nedeniyle gittikleri Ben Gorion Havaalanı'nda giriş ve/veya çıkış esnasında İsrail güvenliğine takılacaklarını düşünüyorlar. Kolaylıkla geçtiklerinde ise şaşkınlıklarını gizleyemiyorlar. Doğrusu binlerce, yüzbinlerce Müslüman da Aksa duyarlılıklarına rağmen sırf bu zanları  yüzünden Kudüs'ü ziyaret etmiyor. Kudüs'ü ziyaret etmekten bahsedildiğinde birçok  Müslüman kesin bir yargı içinde kestirip atıyor: " İsrail beni almaz."

İsrail'in havaalanında her gireni ve girdirileni tamamen kontrol ettiğini düşünüyorlar.

Pekala, İsrail onların zannettikler/düşündükleri/korktukları gibi herkesi ve her şeyi kontrol edebiliyor mu? Bir başka soru da neden İsrail Filistinli Müslümanlara yaptığı muameleyi ziyaretçi Müslümanlara yap(a)mıyor? En azından islami çalışmalarda aktif olanlara daha farklı bir muamele yapabilir. Ama yapmıyor. Neden?

"Sıkı güvenlik" demek, daha fazla insanın daha dikkatli çalışması demek. Ve İsrail güvenebileceği insanları bulma konusunda sıkıntı çeken bir ülke. Özellikle havaalanında güvenlik sıkı olduğu sürece daha fazla insan gücüne ihtiyaç var. Havaalanında çalışan bir İsrailli hem çok çalışacak hem de çok dikkatli olacak. Bu açıdan baktığımızda güvenliğin sürekli sıkı olması ve her Müslümana uygulanması çok zor. Bırakın ziyaretçi Müslümanların sıkı bir güvenlikten geçirilmesini, Filistinli Müslümanlar bile çoğu zaman zannedildiği gibi titiz bir aramadan geçirilemiyor. 

Kudüs'ü ilk defa ziyaret eden bir kimse grubunda tecrübeliler de yoksa Ben Gorion Havaalanı'ndaki uygulamaları gözünde büyütebiliyor ve İsrail'in uçan sinekten haberdar olduğunu düşünebiliyor. Ancak sık gidenler durumun hiç de öyle olmadığını çok net bir şekilde görüyorlar.

Ortak düşmanımız İsrail'in gücünü gereksiz büyütmelerden ve vehimlerden biz Müslümanların artık  kurtulması gerekiyor.

Sadece kurtulmak yetmiyor. Bir de bilinçli ve planlı bir şekilde harekete geçmemiz gerekiyor.

İsrail, Müslümanların başına binbir gaile açarak onları meşgul ediyor ve kendisinden ve Kudüs'ten uzak tutmaya çalışıyor. Biz Müslümanlar da bir disiplin ve hedef içinde İsraili  meşgul etmesini bilmeliyiz. Örneğin imkanı olan Müslümanlar akın akın Kudüs'ü ziyaret ettiğinde israil çok meşgul olacak ve zaten uygulamakta zorlandığı güvenlikten daha çok taviz verecek.

Ziyaretçi sayısının artması sadece İsrail'in güvenliğini gevşetmeye yaramayacak. Yönetip yönlendirildiği sürece bir çok faydası olacak. 

Haber Seyret/ Merve Çınar

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
İngiltere'den Türkiye'ye Pkk desteği
Türkiye
Diyanet İşleri Başkanlığında devir teslim töreni
Dünya
İslam ülkelerine Ermenistan çağrısı

Hava Durumu

23°
Detaylı Hava Raporu