Dopinge sıfır tolerans

Dopinge sıfır tolerans


Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç’ın 'Dopinge Sıfır Tolerans' ilkesi doğrultusunda yürütülen çalışmaları sona erdi.

Dopinge karşı savaş başladı. Bakanlık, dopinge karşı 4 maddelik yönetmelik değişikliği hazırlayarak Başbakanlığa gönderdi. Doping sportif bir suç olmaktan çıkıyor. Sadece sporcuların cezalandırıldığı sistem de değiştirildi. Sporcunun yanı sıra antrenör ve federasyon başkanına da müteselsil sorumluluk getirildi. 

DOPİNG KULLANAN SPORCUYA ÖDÜL YOK
Sporcuları doping kullanmaya sevk eden en önemli gerekçeler arasında gösterilen Ödül Yönetmeliği’nde de tarihi bir değişiklik yapıldı. Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, daha önce sporculara verilen ödülleri yarı yarıya düşüren yönetmelik değişikliği yapmıştı. Ödüllerin indirilmesi ile yetinmeyen Bakanlık bu kez, Spor Hizmet ve Faaliyetlerinde Üstün Başarı Gösterenlerin Ödüllendirilmesi Hakkında Yönetmelik’in 23. maddesinde yeni bir değişiklik yaptı. Yönetmelik’e eklenen yeni bir fıkra ile dopingli olduğu anlaşılan sporcunun başka müsabakalardan elde ettiği ancak taksitlendirme veya başka sebeplerle henüz ödenmemiş ödülleri de ödenmeyecek.

ANTRENÖRE DE CEZA GELİYOR
Başbakanlığa gönderilen yönetmelik değişikliklerinden bir başkasıysa, Antrenör Eğitim Yönetmeliği’nin 16. maddesiyle ilgili oldu. Buna göre doping suçuna karışan sporcuyla birlikte, antrenörüne de cezalar verilecek. Sporcusunda doping çıkan antrenörlerin lisansları ilkinde bir yıl, tekrarında ise beş yıla kadar geçersiz hale getirilecek. Cezanın geçerli olabilmesi için ise ilgili federasyonun teklifi ve Genel Müdürün onayı gerekecek.

FEDERASYON BAŞKANLARI DA SORUMLU OLACAK
Dopingi bir yıl içinde Türk sporundan silmeye karar veren Gençlik ve Spor Bakanlığı, dopinge karşı etkin bir mücadele vermeyen federasyonlara ve federasyon başkanlarına da büyük sorumluluklar getirmeye karar verdi. Sportif Değerlendirme ve Geliştirme Kurulu Yönetmeliği’nde yapılan değişiklikle, dopingle mücadele konusunda federasyonlara sıkı denetimler uygulanacak. Sportif Değerlendirme ve Geliştirme Kurulu, bağımsız federasyonların çalışmalarını değerlendirerek doping konusunda gerekli tedbiri almayan federasyonlarla ilgili rapor hazırlayıp Gençlik ve Spor Bakanı’na sunacak. Raporlarda federasyon başkanlarının dopinge karşı etkin bir mücadele vermediği tespit edildiği takdirde federasyonun genel kurula götürülmesi gibi yaptırımlar da yer alıyor.

3 AY İÇİNDE CEZA ALACAKLAR
Bağımsız Spor Federasyonlarının Çalışma, Usul ve Esasları Hakkındaki Yönetmelik’in 18. maddesinde yapılan yeni bir değişiklikle de federasyon disiplin kurulları doping kullandığı tespit edilen sporculara cezalarını en kısa sürede vermek zorunda olacak.
Bağımsız Spor Federasyonlarının Çalışma, Usul ve Esasları Hakkındaki Yönetmelik’e, ‘Federasyon disiplin kurulları, yasaklı madde kullanan sporcular ve antrenörleri ile ilgili soruşturmaları üç ay içerisinde tamamlayarak karara bağlamak zorundadır’ ibaresi eklendi. 

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Irak Genelkurmay Başkanı Ganimi Türkiye'ye geldi
Türkiye
THY Boeing'ten 40 adet 787-9 Dreamliner yolcu uçağı alıyor
Dünya
'Darbeci yönetimin kasıtlı sağlık ihmali cinayet sayılır'

Hava Durumu

21°
Detaylı Hava Raporu