Füze gibi cevap

Füze gibi cevap


Savunma Sanayii Müsteşarı Murad Bayar, füze savunma sistemi ihalesinde Çinli firmanın teklifinin yüzde 50'den fazla yerli sanayi katılımını içerdiğini söyledi.

Savunma Sanayii Müsteşarı Murad Bayar, füze savunma sistemi ihalesinde Çinli firmanın teklifinin yüzde 50'den fazla yerli sanayi katılımını içerdiğini söyledi. Bayar, 'Ciddi bir sanayi katılımı sağlıyoruz, en ciddi yerli katkıyı Çin firması verdi. Ciddi bir maliyet farkı var. Çinli şirketin teklif fiyatı 3,44 milyar dolar' dedi.

 

Savunma Sanayi Müsteşarı Murad Bayar, füze savunma sistemi için Çin devlet şirketi CPMIEC'yi tercih etmesini değerlendirerek, Çinli firmanın teklifinin yüzde 50'den fazla yerli sanayi katılımını da içerdiğini söyledi. Bayar en ciddi yerli katkıyı Çinli firma verdiğini belirterek, 'Füzelerin tamamına yakını Türkiye'de üretilecek. Maliyet olarak da diğer sistemlerle ciddi bir fark var. Sistemin teklif fiyatı 3,44 milyar dolar. Proje için kabaca bütçemiz 4 milyar dolardı. Bunu da sağlayan tek sistem bu. Diğerleri bunun üzerinde. Maliyet herşey değil. Ucuzu seçtik diye de bir şey yok' dedi.

YUNANİSTAN S300 ALDI

Bayar, 'NATO'dan gelen sistemlerin 4 katı büyüklüğünde' ve '4 sistem 4 büyük şehri koruyabilecek kapasitede' olduğunu söyledi. Yunanistan'ın da NATO üyesi olmayan bir ülke olan Rusya'dan S300 füzesi aldığını söyledi. Murad Bayar, Türkiye'nin ihalelerde aradığı üç ana kriteri ise şöyle açıkladı: 'harekat ihtiyacına cevap vermek', 'yerli sanayi katılımı', 'maliyet'. Proje takviminin de kendileri için önemli olduğuna değinen Bayar, teklifleri bu kriterlere göre değerlendirdiklerini söyledi.

MİLGEM SİYASİ DEĞİL

Bayar, 'İhalede iyi bir çözüm bulundu ve bu da haberleşme açısından NATO'nun kriterlerini sağlıyor. NATO ülkeleri sadece üyerlerden silah alır diye bir kriter yok' dedi. MİLGEM Projesi ihalesinin iptali için Bayar, 'Takvimsel olarak güncel siyasi durumla ilişkili değil. Biz bugün 2 milyar dolardan fazla askeri gemi projesini özel sektör tersanelerinde yürütüyoruz. Başarılı sonuçlar aldık. MİLGEM bunların içinde daha kompleks bir platform. Benim kanaatimi sorarsasnız Türkiye'de MİLGEM seviyesinde bir savaş gemisi yapacak hiç bir tersane yok. Biz yaratmaya çalışıyoruz. Çünkü dünyada bu gemiyi yapabilecek sadece 10 tersane var. İhalede teftiş kurulu siz rekabeti daraltmışsınız dedi. Biz de icra komitesine sunduk. Dolayısıyla konu siyasi bağlantılı değil' dedi.

Sistemi BMC taşıyacak

Sistemin mobil olacağını, ifade eden Bayar, bu sistemin birçok araçtan ve radardan oluştuğunu, bu araçların da yerli üretim BMC olmasını öngördüklerini söyledi. Çinli şirkete avans ödendikten sonra 4 yılda tüm teslimatın yapılacağını açıklayan Bayar, sözleşmenin de 6 ay içinde imzalanmasını öngördüklerini dile getirdi. Bayar, sistemin lisansını almayacaklarını,bu nedenle ihracatının söz konusu olamayacağını belirtti.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
CHP'li vekil "masum siviller" demişti, pkk yalanladı "bizim adamlarımız"
Türkiye
THY Boeing'ten 40 adet 787-9 Dreamliner yolcu uçağı alıyor
Dünya
IKBY'de referandum sonuçları

Hava Durumu

22°
Detaylı Hava Raporu