Tahir Elçi'ye protesto

Tahir Elçi'ye protesto

  • 01 Aralık 2015 14:25


Diyarbakır’da öldürülen Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi’ye düzenlenen saldırı, Ankara Adalet Sarayı önünde bir grup avukat tarafından protesto edildi.

 Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi, Diyarbakır’da, bir grup avukatla basın açıklaması düzenlediği sırada silahlı saldırıya uğramış ve hayatını kaybetmişti. Ankara Adalet Sarayı önünde toplanan bir grup avukat, Elçi’ye düzenlenen saldırıyı protesto etti.

 Ankara Adliyesi’nin önünde düzenlenen basın açıklamasına, Ankara Barosu Başkanı Hakan Canduran, Başkan Yardımcısı M. Emin Seçkin Arıkan, Genel Sekreteri Erinç Sağkan, Yönetim Kurulu üyeleri Mesut Sönmez, Cemalettin Gürler, Nihan Eken, Gülfer Emir Küçük, Demir Akan, Ankara Barosu’nun kurul ve merkezlerinde görevli avukatlar ile Baro’ya kayıtlı çok sayıda avukat katıldı. 

 Elçi’ye düzenlenen saldırıya ilişkin grup adına basın açıklaması yapan Ankara Barosu Başkanı Hakan Canduran, “Ahmet de biziz, Cengiz de biziz, Tahir de biziz. Ve ancak bizler, bu ölümlere dur diyecek olanlarız" dedi.

 Diyarbakır’da yaşananların bir iç savaşın habercisi olduğunu belirten Canduran, “Bundan çok kısa bir süre önce yine burada, bir basın açıklamasında, Tahir Elçi’nin tutuklanması istemini eleştirmiş; düşüncenin tutuklanamayacağını, hapsedilemeyeceğini söylemiştik. Ancak ne yazık ki bu sefer düşünce öldürülerek susturulmuştur. Diyarbakır’ın Sur ilçesinde tarihi dört ayaklı minarenin altında silahların susmasını, çatışmanın durmasını talep eden Tahir Elçi, bu açıklamasından dakikalar sonra yine dört ayaklı minarenin yanında cansız yatmaktaydı. Yine aynı açıklamanın yapıldığı anlarda, olayın yaşanmasına da sebebiyet veren çatışmada polis memurları Ahmet Çiftaslan ve Cengiz Erdur da katledildiler.

 Bu ölümlerin hangi karanlık ellerin planı olduğu, hali hazırda ortaya çıkartılamamış durumdadır. Diyarbakır Cumhuriyet Savcılığı’nın olay yeri incelemesi yapmasının dahi engellenmesi, cenaze günü emniyet güçleri tarafından kentte hiçbir güvenlik önlemi alınamamış olması, açıkça bir ayrışmanın, bir bölünmenin ve maalesef bir iç savaşın habercileridir. Türkiye maalesef ortak mazisi olan büyük bir millet olduğunu unutmuş; acılarını yarıştırır hale gelmiş durumdadır” ifadelerini kullandı.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Lübnan Dışişleri Bakanı Bassil Türkiye'ye gelecek
Türkiye
Yüz nakli yapılan Recep Sert tutuklandı
Dünya
Nijerya’da bombalı intihar saldırısı: 10 ölü, 30 yaralı

Hava Durumu

17°
Detaylı Hava Raporu