Rusya'nın hamlesi Türkiye'yi kâra geçirdi

Rusya'nın hamlesi Türkiye'yi kâra geçirdi


UND Başkanı Nuhoğlu: Rusya'nın, Türk tırlarını sınır kapısında bekletmesinin ardından transit geçişler için alternatif güzergah olarak Hazar Denizi geçişi çok daha aktif kullanılabilir. Azerbaycan ve Türkmenistan güzergahlarında yapılacak iyileştirmeyle taşımacılık maliyetlerimiz tır başına yüzde 30 düşecek.

Uluslararası Nakliyeciler Derneği (UND) Başkanı Çetin Nuhoğlu, Rusya'nın, Türk tırlarını sınır kapısında bekletmesinin ardından transit geçişler için alternatif güzergah olarak Hazar Denizi geçişinin çok daha aktif kullanılabileceğini, bu hattaki Ro-Ro gemilerinin tam kapasite çalışması durumunda taşımacılık maliyetlerinin de tır başına yüzde 30 düşeceğini söyledi.

Nuhoğlu, Türk hava sahasını ihlal eden Rus savaş uçağının düşürülmesi nedeniyle yaşanan krizin ardından Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin tarafından imzalanan Türkiye'ye yönelik ekonomik yaptırım kararlarının içeriğini beklediklerini söyledi.

Söz konusu yaptırımların özellikle Türk taşımacıları yakından ilgilendirdiğine dikkati çeken Nuhoğlu, "Rusya, zaten 2012 yılından bu yana taşımacılıktaki pazarda kendi paylarını artırmak için Türk taşımacılara belge vermeyerek, ikili anlaşmalara imza atmayarak zorluk çıkarıyordu ancak Türk taşımacılığı güçlü olduğu için çok başarılı olamadılar. Zaten pazarda Rus taşımacılarının da payı artmadı, onların yerini Moldovalı, Bulgar, Sırplar doldurdu" diye konuştu.

Rusya'nın Türk taşımacılarını sınır kapısında bekletmesi üzerine Ekonomi, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme ile Gümrük ve Ticaret bakanlıkları yetkililerinin de aralarında bulunduğu çalışma grubu oluşturduklarını anlatan Nuhoğlu, çalışma grubunun söz konusu durumdan nasıl etkilenileceği, nasıl çözüm bulunacağı gibi konularda görüştüğünü dile getirdi.

- Gümrük kapılarını açan Azeri yetkililere teşekkür

Nuhoğlu, Rusya'nın gümrük kapılarında beklettiği tırların Kazakistan, Kırgızistan ve Tacikistan'a ulaşması için kardeş ülke Azerbaycan'ın kapılarını açması üzerine hiçbir sıkıntı yaşamadıklarını belirterek, Azeri yetkililere teşekkür etti.

Rusya üzerinden Orta Asya'ya ağırlıklı olarak yaş sebze ve meyve taşındığını dile getiren Nuhoğlu, yıllık ortalama bir milyar doların üzerindeki ihraç ürünlerinin üçte ikisinin Türk nakliyeciler tarafından götürüldüğünü ifade etti.

Nuhoğlu, Türkiye'den Orta Asya'ya taşımacılıkta Rusya'dan başka tek alternatif yolun Hazar Denizi üzerinden Orta Asya'ya geçiş olduğuna dikkati çekerek, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Rusya'nın, Türk tırlarını sınır kapısında bekletmesinin ardından transit geçişler için alternatif güzergah olarak Hazar Denizi geçişi çok daha aktif kullanılabilir. Alternatif güzergah olan Hazar Denizi üzerinden Bakü'ye, Türkmenistan'a, Kazakistan'a yani Orta Asya'ya taşımacılığı Azerbaycan ve Türkmenistan'a ait Ro-Ro gemileriyle gerçekleştiriyoruz.

Türkmenistan'a 58 tır taşıma kapasiteli iki yeni Ro-Ro gemisi ve Azerbaycan'a ait 2 eski model daha az kapasiteli Ro-Ro gemileriyle Türk tırlarının taşımalarını gerçekleştirmesi, maliyetimizi büyük oranda azaltacak."

Türkiye'nin, Rusya üzerinden Orta Asya'ya taşımacılığının tır başına yıllık ortalama 9-10 bin dolar olduğu bilgisini paylaşan Nuhoğlu, güzergahta yapılacak iyileştirmelerle Ro-Ro gemilerin tam kapasite çalışmasının mümkün olacağını vurguladı.

"Azerbaycan ve Türkmenistan güzergahlarında yapılacak iyileştirmeyle taşımacılık maliyetlerimiz tır başına yüzde 30 düşecek" diyen Nuhoğlu, araç sayısı artacağı için güzergah üzerindeki ülkeler, liman ve Ro-Ro işletmelerinin de karlı çıkacağını sözlerine ekledi.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Lübnan Dışişleri Bakanı Bassil Türkiye'ye gelecek
Türkiye
Yüz nakli yapılan Recep Sert tutuklandı
Dünya
Nijerya’da bombalı intihar saldırısı: 10 ölü, 30 yaralı

Hava Durumu

16°
Detaylı Hava Raporu