Tahir Elçi'nin ölümüne ilk tepkiler

Tahir Elçi'nin ölümüne ilk tepkiler


Diyarbakır'da çıkan çatışma sırasında hayatını kaybeden Tahir Elçi'nin ölümü Türkiye'de ve dünya kamuoyunda yankı buldu.

Diyarbakır'da Sur ilçesinde bugün PKK mensuplarının düzenlediği silahlı saldırıdan sonra çıkan çatışmalarda hayatını kaybeden Tahir Elçi'nin ölümü Türkiye'de ve dünya basınında anında yankı buldu. Elçi'nin ölümüyle ilgili Türkiye'de ilk açıklama yapan yetkili isim Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan oldu. Erdoğan'dan sonra ise İçişleri ve Adalet Bakanları açıklama yaptılar. Daha sonra Diyarbakır Valiliği'nden konuyla ilgili açıklama geldi. Elçi'nin ölümüyle ilgili, ABD Büyükelçiliği, İngiltere Büyükelçiliği, Türkiye Barolar Birliği ve Diyarbakır Barosu'ndan da açıklamalar geldi. HDP'den yapılan açıklamada ise "devlet" suçlandı.

İlk açıklama Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan

Tahir Elçi'yle ilgili yetkililerden ilk açıklama Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan geldi. Erdoğan, Burhaniye Pelitköy Ticaret Odası Özel Eğitim Uygulama Merkezi ve Özel Eğitim İş Okulu ile yapımı tamamlanan tesislerin hizmete alım törenine katıldı. Burada hitap eden Erdoğan, "Az önce Diyarbakır'da yaşanan bir çatışmada Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi'nin öldüğünü, bir polisimizin de şehit olduğunu öğrendim. Sayın Elçi'ye ve şehit polisimize Allah'tan rahmet, yaralılara şifa diliyorum. Bu olay Türkiye'nin terörle mücadeledeki kararlığının ne kadar doğru olduğunu göstermiştir" dedi.

Diyarbakır Barosu: Suikast

Baro tarafından paylaşılan mesajda Tahir Elçi'nin bir suikasta kurban gittiği öne sürüldü. Baro'nun @Diyarbakirbaro hesabından paylaşılan mesaj şöyle: Baro Başkanımız Av. Tahir Elçi suikast sonucu öldürülmüştür.

PervinBuldan: Lanet olsun

HDP Grup Başkanvekili Pervin Buldan, resmi Twitter hesabından "Tahir Elçi'yi kaybetmenin büyük üzüntü ve acısını yaşıyoruz. Şimdi hep birlikte 'keşke tutuklansaydı, cezaevinde olsaydı mı' diyeceğiz. Lanet olsun" ifadelerini kullanarak üzüntüsünü dile getirdi.

ABD Büyükelçiliği'nden açıklma

ABD Ankara Büyükelçiliği, Diyarbakır'da çıkan çatışmada Diyarbakır Barosu Başkanı Tahir Elçi'nin öldürülmesi hakkında "Cesur bir insan hakları savunucusu olan Tahir Elçi’nin trajik ölümünün şokunu yaşıyoruz. Elçi’nin ve hayatını kaybeden polis memurunun ailelerine ve tüm Türkiye’ye başsağlığı diliyoruz. Korkunç bir kayıp" dedi.

DOGÜNSİFED'den açıklama

Doğu ve Güneydoğu Sanayici ve İşadamları Derneği Başkanı Şahismail Bedirhanoğlu, "Ne olursa olsun, çatışmalar olmasaydı Tahir bey bugün ölmeyecekti. Tahir bey, örgütü eleştirebilen, yaşananları dile getirebilen nadir insanlardan biriydi." dedi.

CHP veHDP'den açıklamalar

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı Tekin Bingöl, Diyarbakır'da çıkan çatışmada hayatını kaybeden Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi ile ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Bu konuda yapılacak araştırmaların kısa sürede sonuçlandırılması ve kamuoyunun aydınlatılması gerektiğini belirten Bingöl, "Aksi taktirde oluşacak soru işaretleri yeni yeni değerlendirmelere yeni yeni olumsuzluklara yol açabilir. Tez elden ilgili resmi kurumlar bunun mutlaka açığa kavuşması için içtenlikli bir şekilde çalışma gerçekleştirerek sonuca ulaşmasını sağlamaları gerekir. Yoksa bu olay yeni vahim olayların başlangıcı olabilir." diye konuştu. 

HDP Elçi suikastında devleti suçladı

Halkların Demokratik Partisi Merkez Yürütme Kurulu, Tahir Elçi'nin hayatını kaybettiği saldırıyı kınadı. HDP'den yapılan açıklamada, "Diyarbakır Barosu Başkanı Tahir Elçi'nin, basın açıklaması yaptığı sırada bir suikast yoluyla katledilmesini şiddetle kınıyoruz ve lanetliyoruz" ifadesi kullanıldı.

"Tahir Elçi, Özel Harekat Timlerinin, Sur ilçesinde halka yönelik saldırıyı yapanların tahrip ettikleri 1500 yılında yapılmış olan 4 Ayaklı Minare'nin bir insanlık mirası olduğunu anlatırken katledildi" denilen açıklama şöyle devam etti: "Elçi'nin fikirleri ve mücadelesi ile baş edemeyen insanlık düşmanları onu öldürerek susturmayı seçtiler. Saray ve AKP hükümetlerinin savaş politikaları, kullandıkları devlet şiddeti, saldırgan dilleri ve üslupları, dünyanın hiçbir yerinde görülmeyen keyfi, hukuk ve insanlık dışı sokağa çıkma yasakları, sivillere yönelik saldırı ve katliamlar, Suriye'deki iç savaşta El Kaide türevi DAEŞ ve benzeri örgütlerin destekçisi olma politikaları bu suikastın nedenlerindendir.

"Planlı suikast"

"Saldırının sorumluları ve bunların bağlantıları acilen ortaya çıkartılması gerektiği vurgulanarak şu ifadelere yer verildi: Planlı bir suikastla Tahir Elçi'nin şahsında hukuk ve adalet mücadelesi hedef alındı. Hukuk ve adalet mücadelesini Tahir Elçi'nin bıraktığı yerden sürdürecek binlerce Tahir Elçi bugünden tezi yok, çalışmalarına devam edecek. Eşitlik, adalet, demokrasi, barış ve özgürlük mücadelesi verenleri tutuklasanız da, vurdursanız da sonuç alamayacaksınız. Uğursuz planlarınız asla başarıyla sonuçlanmayacak.Bu suikast karşısında Türkiye'nin tüm demokrasi ve barış güçlerini, vicdan sahibi yurttaşlarını, meslek örgütlerini ve sivil toplum kuruluşlarını, siyasi partilerini seslerini yükseltmeye, demokratik tepkilerini göstermeye çağırıyoruz."

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
CHP'li vekil "masum siviller" demişti, pkk yalanladı "bizim adamlarımız"
Türkiye
THY Boeing'ten 40 adet 787-9 Dreamliner yolcu uçağı alıyor
Dünya
Haşd-i Şabi ve Peşmerge çatıştı!

Hava Durumu

24°
Detaylı Hava Raporu