Rus saldırıları İstanbul’da protesto edildi

Rus saldırıları İstanbul’da protesto edildi

  • 28 Kasım 2015 11:36


Özgür-Der üyeleri, Rusya ve Esad rejiminin saldırılarını İstanbul'da protesto etti.

Rusya'nın Suriye'deki sivil hedeflere yönelik saldırıları, İstanbul'da protesto edildi. Özgür Düşünce ve Eğitim Hakları Derneği (Özgür-Der) üyeleri, Suriye'deki Türkmenlere yönelik saldırıları protesto etti.

Cuma namazı sonrası Fatih Camisi'nden Saraçhane Parkı'na yürüyen gruptakiler, açtıkları pankartlar ve çeşitli sloganlarla Rusya'nın Suriye'deki sivil katliamlarına tepki gösterdi.

Özgür-Der Genel Başkan Yardımcısı Kenan Alpay, yaptığı açıklamada, "Suriye'yi alenen işgal eden İran ve Rusya, gün gün cinayet işliyor, gün gün şehirleri yakıp yıkıyor, Suriye'yi adeta cehennem çukuruna çeviriyor" dedi.

Rusya'nın Suriye'de işlediği cinayetler yetmiyormuş gibi bu defa da Türkiye'yi taciz etmeye başladığını söyleyen Alpay, "Bu tacizlere müsaade etmek, göz yummak, yarın öbür gün bu tacizleri yapanların tecavüzüne maruz kalmak demektir" şeklinde konuştu."Her halkın kendi kaderini tayin etme hakkı var ancak Suriye halkının kaderini bir taraftan Esed rejimi, diğer taraftan İran, öbür taraftan Rusya ve batılı devletler gasbediyor" diyen Alpay, şöyle devam etti:"Öncelikli talebimiz, Esed rejimi dahil, Suriye'de bulunan emperyalist güçlerin Suriye'yi terk etmesidir. Esed rejimine destek çıkan Türkiyeli gruplar gayrimeşrudur, bu katliamlara ortaktır. Suriye'deki katil rejime destek çıkıp, Türkiye'deki meşru iktidarı düşürme derdinde olanlar var. Cenevre görüşmelerinde Esedli geçişi savunan devletler, çok istiyorlarsa, Esed'i alıp kendi devletlerinin başına koysunlar."

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Doğu Guta'dan Erdoğan'a çağrı: Sizi ümitle bekliyoruz
Türkiye
'Türkiye nüfusunun 2040'da 100 milyonu geçmesi bekleniyor'
Dünya
Maarif Vakfı Afganistan’da faaliyet izni aldı

Hava Durumu

Detaylı Hava Raporu