Rus savaş uçağını düşüren ilk Türk pilotu!

Rus savaş uçağını düşüren ilk Türk pilotu!


Türkiye'nin hava sahasını ihlal eden Rus savaş uçağını düşürmesi tarihi bir olayı yeniden hatırlattı.

Olayın kahramanı Türk havacılığının efsane ismi Vecihi Hürkuş... Hürkuş, Türkiye'nin uçak düşüren ilk pilotu. Düşürdüğü uçak da bir Rus uçağı.

Vatan Gazetesi'nden İlker Akgüngör'ün haberine göre hava sahası ihlali nedeniyle düşürülen SU-24 tipi Rus uçağı Türk pilotlarının tarihte düşürdüğü ilk Rus savaş uçağı değil. Bundan 98 yıl önce Türk havacılığının efsane ismi Vecihi Hürkuş, 1917’de 1. Dünya Savaşı sürerken atandığı Kafkas Cephesi’nde bir Rus savaş uçağını düşüren ilk Türk pilotu olarak tarihe geçmişti. Yeşilköy’deki Tayyare Mektebi’nde eğitim alan Hürkuş, pilot olarak ilk uçuşunu 21 Mayıs 1916’da yapmış, 15 Kasım’da pilot brövesi almıştı.

"KARA TEHLİKE"

1917 sonbaharında Kafkas Cephesi’ne, 3. Ordu emrinde Erzincan’da konuşlu bulunan bir Gotha ve bir Albatros tipi uçağa sahip 7. Tayyare Bölüğü’ne atandı. O gelene kadar Ruslar Kemah, Refahiye ve Suşehri’ni havadan bombaladı.Hürkuş, Ruslardan ele geçirilen bir uçağı uçurdu. Savaş sırasında yaptığı başarılı hücumlar nedeniyle Ruslar onun siyah renkli Albatros uçağına ‘Kara Tehlike’ adını verdi. Girdiği bir hava muharebesinde Guadron G-IV tipi çift motorlu Rus savaş uçağını düşürerek Kafkas Cephesi’nde uçak düşüren ilk pilot oldu.

UÇAĞINI YAKTI

8 Ekim 1917’de Rusların işgali altındaki Erzincan Havaalanı’nı bombalamak üzere havalandı ancak isabet alarak zorunlu iniş yaptı. Ruslara esir düşmeden önce uçağını teslim etmemek için yaktı. Gözlemcisi Üsteğmen Bahattin Bey ile esir olarak Hazar Denizi’ndeki Nargin Adası’na gönderildi. Bir yıldan az bir süre esir kaldı. Azeri Türklerinin yardımıyla adadan yüzerek kaçtı. Nargin Adası’nın karşısındaki Bakü, Rus işgali altında olduğundan savaşa katılmayan İran’da karaya çıktı. Birlikte kaçtığı İstihkâm Teğmeni Salih Bey ile 2.5 ayda yaya olarak Süleymaniye üzerinden Musul’a geldi. Kurtuluş Savaşı’nda çarpışan Hürkuş, TBMM’den üç kez takdirname alarak kırmızı şeritli İstiklal Madalyası kazandı.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Denizaltı projesinde sıra Muratreis'te
Türkiye
Yavuz Bingöl: AK Parti'ye oy verdim
Dünya
'720 bin Arakanlı çocuk kapana kısılmış durumda'

Hava Durumu

Detaylı Hava Raporu