Kabine, ordunun "Filistinlilere kolaylık sağlanması" tavsiyesini reddetti

Kabine, ordunun "Filistinlilere kolaylık sağlanması" tavsiyesini reddetti


Ordunun, Batı Şeria'da gerginliğin daha fazla tırmanmaması için bazı konularda belirlediği tavsiyeleri İsrail kabinesi kabul etmedi.

İsrail kabinesi, ordunun gerginliğin daha fazla tırmanmaması için bazı konularda "Filistinlilere kolaylıklar sağlanması" tavsiyesini reddetti.

İsrail kabinesi, ordunun, Batı Şeria'da gerginliğin daha fazla tırmanmaması ve sakinleşmesine yönelik, silahlanma dosyası ve Filsitinli tutukluların serbest bırakılması noktasında "Filistinlilere kolaylıklar sağlanması" tavsiyesini kabul etmedi.

Kabine, ABD Dışişleri Bakanı John Kerry'nin İsrail ziyareti öncesi güvenlik toplantısı gerçekleştirdi. İsrail ordusu ise kabineye son günlerde Batı Şeria'da yaşanan şiddet olaylarının sakinleşmesi için İsrail ordusunun Filistinlilere yönelik sivil, güvenlik ve ekonomik kolaylıkların sağlanması tavsiyelerini iletti.

Tavsiyeler arasında, Filistin güvenlik güçlerine zırhlı araçların, silah ve mühimmatın sağlanması, Filistin cezaevlerindeki tutukluların bırakılması, İsrail'deki işçi sayısının artırılması, İsrail'in Batı Şeria'da, kontrolünde tuttuğu bölgelerde inşaata izin verilmesi bulunuyor.

İsrail ordusu, Filistin bölgesinde olayların gelecek aylarda daha da tırmanması nedeniyle güvenlik tedbirlerini artırdığını duyurmuştu.

Yahudi yerleşimcilerin Filistinlilere saldırıları ve Mescid-i Aksa'ya yönelik baskınlarıyla bölgede giderek tırmanan gerginlik ciddi boyutlara ulaşırken, ekim ayı başından bu yana 90'dan fazla Filistinli öldürüldü. Aynı dönemde olaylarda hayatını kaybeden İsrailli sayısı da 20'yi aştı.

Doğu Kudüs ile Batı Şeria, 1967'den beri İsrail tarafından işgal altında tutuluyor. İşgal altındaki Doğu Kudüs'te 200 bin, Batı Şeria'da ise 400 bin Yahudi yerleşimci bulunuyor. Uluslararası hukuka göre buralardaki tüm Yahudi yerleşim yerleri yasa dışı kabul ediliyor.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Erdoğan'dan Trump ve ABD'ye çok sert sözler!
Türkiye
Ankara Büyükşehir Belediyesi önünde 'kadro' eylemi
Dünya
Petrol zengini ülkenin ekonomisi çöküyor

Hava Durumu

17°
Detaylı Hava Raporu