Mısır'daki STK'lardan gösteri kanuna tepki

Mısır'daki STK'lardan gösteri kanuna tepki


Mısır'da 16 sivil toplum kuruluşu, "gösteri kanunu"nun iptalini ve binlerce masumun serbest bırakılmasını istedi.

Mısır'da 16 sivil toplum kuruluşu, iki yıl önce yürürlüğe giren "gösteri kanunu"nun iptal edilmesini, kanuna muhalefet ettikleri gerekçesiyle tutuklananların serbest bırakılmasını istedi.

Mısır'da "gösteri yasası"nın yürürlüğe girmesinin ikinci yılı münasebetiyle, 16 sivil toplum kuruluşunun imzasını taşıyan açıklamada, gösteri ve barışçıl sivil eylem haklarını kullandıkları ya da gösteri alanında yer aldıkları gerekçesiyle binlerce kişinin soruşturma ve gözaltı uygulamalarına maruz kaldığı belirtildi.

Mısır'da emniyet güçlerinin uygulamalarının değişmediği, barışçıl gösteriler karşısında yaşanan ihlallelerin devam ettiği aktarılan açıklamada, "Gösteri yasasının fesh edilmesi ve bu kanun çerçevesinde hakkında ihtiyati hapis cezası yahut başka hüküm verilmiş herkesin serbest bırakılmasını istiyoruz" ifadelerine yer verildi.

Mısır'da 24 Kasım 2013'te yürürlüğe giren ve "gösteri yapabilmek için İçişleri Bakanlığı'ndan izin alınması"nı öngören kanun, ülkedeki siyasi oluşumlar ve sivil toplum kuruluşları tarafından tepkiyle karşılanmıştı. 

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
ABD'den PKK/PYD'ye 'enerji kalkanı'
Türkiye
THY Boeing'ten 40 adet 787-9 Dreamliner yolcu uçağı alıyor
Dünya
ABD'den PKK/PYD'ye 'enerji kalkanı'

Hava Durumu

20°
Detaylı Hava Raporu