'İslamofobi Avrupa demokrasilerinin çöküşünü getirecek'

'İslamofobi Avrupa demokrasilerinin çöküşünü getirecek'


Siyaset, Ekonomi ve Toplum Araştırmaları (SETA) Vakfı Genel Koordinatörü Prof. Dr. Burhanettin Duran, başkent Paris'te yaşanan terör saldırılarını ve bu saldırıların Avrupa'da yaşayan Müslümanlar ve sığınmacılar üzerindeki yansımalarını değerlendirdi.

Müslüman halkların özellikle Ortadoğu'da iç savaş mağduru olduklarını ve  totaliter rejimlerin katliamlarına maruz kaldıklarını anlatan Duran, bu etmenlerden dolayı sığınmacı olarak Avrupa yollarına düşen mağdur Müslümanların "terörist" olarak göründüğünü ve hatta Avrupa'ya alınmadığını ifade etti.

SETA Koordinatörü Duran, sadece sığınmacıların değil Avrupa'da yaşayan Müslümanların da hayat alanlarının daraltıldığını ifade ederek, "Paris'te yaşanan terör olaylarının en büyük mağduru Müslümanlardır" dedi.

İslamofobinin bizatihi Avrupa demokrasilerinin çöküşünü getirebilecek bir tehlike ve kriz işareti olduğunu dile getirdi.

Duran, "Avrupa’nın yaklaşımı 'bu mesele o bölgelerin meseleleridir, benim meselem değil'dir. Ama bu doğru değildir. Avrupa ülkelerinden, DAEŞ adına Suriye'ye savaşmak için en fazla yabancı savaşçı Fransa'dan gitmektedir. Dolayısıyla Paris'in vurulmuş olması da bir rastlantı değil. Aynı şekilde, Almanya, İngiltere ve Belçika gibi ülkeler de tehdit altındalar" şeklinde konuştu.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
HSYK'dan yeni kararname
Türkiye
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Erbakan'ı anma mesajı
Dünya
Güney Kore'den, Kim suikastinde Kuzey Kore'nin parmağı olduğu iddiası

Hava Durumu

Detaylı Hava Raporu

astropay