Tuğrul Türkeş'ten Rus uçağı açıklaması

Tuğrul Türkeş'ten Rus uçağı açıklaması


Başbakan Yardımcısı Türkeş, sınır ihlali yapan Rus uçağının düşürülmesine ilişkin açıklamada bulundu.

Başbakan Yardımcısı Tuğrul Türkeş, hava sahasını ihlal eden savaş uçağının düşürülmesiyle ilgili olarak "Rusya ilk öfkesini yendikten sonra, kendi yaptığı hataları gözden geçirirse umuyoruz ki kısa zamanda normalize olur. Türkiye'nin düşünmesi gerektiği kadar Rusya'nın da düşünmesi gerektiğini düşünüyorum" dedi.

Türkeş, AK Parti Grup Toplantısı öncesinde gazetecilerin hava sahasını ihlal eden savaş uçağının düşürülmesiyle ilgili sorusu üzerine, Türkiye'nin, hava sahası ihlalleri konusundaki tutumunun önceden Rusya'ya en üst seviyede bildirildiğini anımsatarak, "Nasıl oldu da bunlar, buna rağmen bunu yapmakta ısrar ettiler, o ilginç" değerlendirmesinde bulundu.

Başbakan Yardımcısı Türkeş, "O seferden sonra buraya Hava Kuvvetleri Komutan Yardımcıları geldi. Ondan sonra hem Moskova'da hem Ankara'da en üst seviyede bilgi verdik kendilerine 'bu kabul edilemez' diye. Hem NATO'ya bilgi verildi hem Rusya'ya bilgi verildi. Şimdi aynı şeyi bir daha… Herhalde, diğer ekonomik meseleler sebebiyle Türkiye yapamaz gibi gelmiş olabilir onlara" diye konuştu. 

Yaşanan olayın bundan sonra Türkiye ve Rusya arasındaki diplomatik ilişkileri nasıl etkileyeceği sorusu üzerine Türkeş, "Tabii ki etkilenecek ama bakalım. Şimdiden bir yorum yapmak, spekülasyon yapmak yerine izleyip görmek lazım. Rusya ilk öfkesini yendikten sonra, kendi yaptığı hataları gözden geçirirse umuyoruz ki kısa zamanda normalize olur. Türkiye'nin düşünmesi gerektiği kadar Rusya'nın da düşünmesi gerektiğini düşünüyorum. Buradaki mesele o" görüşünü dile getirdi.

Türkeş, daha önceki ihlallerden sonra Rusya ile en üst seviyede görüşüldüğünü NATO'ya ve NATO üyelerine bilgi verildiğini tekrarlayarak, "Yani bu neticeyi biliyor ve bekliyor olmaları lazım. Ben onu söylüyorum. Ben bundan sonrasıyla ilgili spekülasyon yapmam" dedi.

"Rusya'nın DAEŞ'i vurduğu" yönündeki iddialarının anımsatılması üzerine ise Türkeş, "Son 1-2 ay içindeki sırf medyada, yani açık istihbaratta yayınlanan bölgelere baktığınızda nereyi vurduklarını herkes görür. Özel istihbarata gerek yok. Medyada yayınlanan şeyleri al, 1-2 aydır yayınlanan haritaları al, koy. Rusya'nın nereyi vurduğunu da koy. Bayırbucak Türkmenleri. Orada IŞİD falan yok. Gazeteciler biliyor da Rus askeri istihbaratının, Rus Hava Kuvvetlerinin bilmiyor olması" diye konuştu.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Myanmar hükümeti soykırımdan suçlu bulundu
Türkiye
THY Boeing'ten 40 adet 787-9 Dreamliner yolcu uçağı alıyor
Dünya
Suriye görüşmelerinde diplomasi atağı

Hava Durumu

22°
Detaylı Hava Raporu