İtalya terörün karşısına "kültür"le çıkıyor

İtalya terörün karşısına "kültür"le çıkıyor


Renzi hükümeti terörle mücadele kapsamında güvenliğe olduğu kadar kültüre ve eğitime de pay ayıracak.

İtalya Başbakanı Matteo Renzi, terörle mücadeleyi sadece güvenlik bazında değil kültürel boyutta da yapacaklarını ve bütçelerinde buna göre pay ayıracaklarını açıkladı.

İtalya Başbakanı, terörle mücadeleye yönelik aldıkları yeni kararları, Avrupa Birliği'nin 1957'de temellerinin atıldığı daha sonra 2004'te Türkiye'nin de katıldığı Avrupa Anayasası'nın imza törenine ev sahipliği yapan Roma'nın ünlü Capitolini Müzesi'nin Orazi ve Curiazi salonunda duyurdu.

Ülkesinin terörle mücadelesinin güvenlik ve eğitim-kültür başlıkları olmak üzere iki temelde yürüyeceğini kaydeden Renzi, ulusal bazdaki planlarında 2017'ye kadar gelir vergisi (IRES) gelirlerini önemli bir kısmını güvenlik ve kültürel yatırımlarına ayıracaklarını söyledi. Teröre gerekli cevabın sadece güvenlik bazında olamayacağını dile getiren Başbakan Renzi, Avrupa'nın içinden gelen terörün, yaşam biçimlerini değiştirmek istediğini kaydetti. Renzi, bu nedenle teröre karşı ayıracakları 2 milyar avroluk bütçe payının yarısını da eğitim ile kültürel alanda teşvik ve yatırımlara yönelteceklerini vurguladı.

İçinde bulundukları salonda, Avrupa Birliği'nin temellerinin 58 yıl önce atıldığını anımsatan Renzi, "Avrupa'nın doğum belgesi burada imzalandı. O nedenle burası, Avrupa'nın yeniden canlanmasını istememiz için doğru yer" dedi.

Matteo Renzi, ülkesinin Paris'teki terör saldırılarının ardından pozisyonunu değiştirmeyeceğini, daha önce belirlediği önceliklerinin Ortadoğu ve Kuzey Afrika'daki krizler çerçevesinde bir kez doğrulandığını da söyledi.

 

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Erdoğan'dan Trump ve ABD'ye çok sert sözler!
Türkiye
Ankara Büyükşehir Belediyesi önünde 'kadro' eylemi
Dünya
Petrol zengini ülkenin ekonomisi çöküyor

Hava Durumu

17°
Detaylı Hava Raporu