Türkiye ‘Siber Ordu’ kuruluyor!

Türkiye ‘Siber Ordu’ kuruluyor!


HAVELSAN(Hava Elektronik Sanayii), Türkiye’nin ‘siber ordu’sunu kurmak için kolları sıvadı. Bu amaçla bir ‘Siber Güvenlik Merkezi’ kurulacak.

 HAVELSAN, Türkiye’de ilk defa siber güvenlik alanında her türlü çalışmanın yapılacağı bir Siber Güvenlik Merkezi kuracak. İnşaat çalışmaları süren merkezin, yıl başında açılması hedefleniyor.

 Merkezde, siber güvenlik alanında yeni teknolojiler geliştirilecek. Merkez, siber güvenlik sistemlerinin test ve onay işlemlerini de yapacak.

KAMUYA SİBER GÜVENLİK

 Gazete Habertürk’ün haberine göre; Merkez, diğer kamu kurumlarına da siber risklere karşı koruma sağlayacak. Siber güvenlik ekibi olmayan ya da yetersiz olan kamu kurumlarına, bu merkezden siber güvenlik hizmeti sunulacak.

 Merkez, 7 gün 24 saat esasıyla kurumların siber güvenliğini sağlayacak ve bu kurumların sistemlerini izleyecek. Olası siber saldırıları hacker’lar yoluyla püskürtecek. Talep olması halinde özel sektöre de siber güvenlik hizmeti verilecek. Merkezin, Cumhurbaşkanlığı Sarayı’na da siber güvenlik konusunda hizmet vermesi planlanıyor.

 Merkezde, bu alandaki uzman açığının kapatılması için eğitim de verilecek. Merkez aynı zamanda, piyasada yer alan irili ufaklı tüm siber güvenlik firmalarını kendi şemsiyesinde toplayacak. Böylelikle bu alandaki tüm uzmanlar bir araya gelecek.

GOOGLE’DA ÇALIŞAN TÜRKLER LİSTEDE

 Merkeze, tüm dünyada bu alanda yetişmiş Türk kökenli bilgisayar ve bilişim sektörü uzmanlarının transfer edilmesi hedefleniyor. Bu amaçla Google’da çalışan Türklerin peşine düşüldü. Uzmanlara, piyasanın üstünde ücret verilecek.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Erdoğan: İnsansız tankları da üretir hale getireceğiz
Türkiye
'Türkiye nüfusunun 2040'da 100 milyonu geçmesi bekleniyor'
Dünya
İbrahim Kalın: PYD ve Esed anlaşsa bile Afrin Operasyonu sürecek

Hava Durumu

Detaylı Hava Raporu