'Demokratikleşme Paketi' heyecanla izlendi

'Demokratikleşme Paketi' heyecanla izlendi


Başbakan Erdoğan'ın 'Demokratikleşme Paketi' açıklaması bir çok ilde heyecanla izlendi.

Hakkarili vatandaşlar Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’nın kamuoyunda merakla beklenen “Demokratikleşme Paketi” açıklamasını evlerinde izledi.Sürekli toplumsal olaylarla gündeme gelen Hakkari’deki vatandaşlar Başbakan'ın açıklamasına kitlendi. Bazı vatandaşlar kahvehanelerde açıklamayı izlerken, bazılar ise evlerinde izlemeyi tercih ettiler.

DİYARBAKIRLILAR BAŞBAKAN'IN KONUŞMASINI HEYECANLA DİNLEDİ

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı demokratikleşme paketini, Diyarbakırlılar televizyonlarda canlı yayında heyecanla izledi.
Günlerdir beklenen demokratikleşme paketinin içeriği bugün Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklandı. Açıklama tüm televizyonlarda canlı yayınla verilirken, Diyarbakırlılar da açıklamayı izlemek için kıraathanelere akın etti. Yenişehir ilçesi Konukevi bitişiğindeki kıraathaneleri dolduran Diyarbakırlılar, Başbakanın açıkladığı demokratikleşme paketini dikkatlice izledi.

Demokratikleşme paketinde beklentilerinin yüksek olduğunu anlatan Diyarbakırlılar, paketin bölgeye huzur ve barış ortamını sağlamasına katkı sunmasını diledi. Vatandaşlar, pakette Kürt sorununun çözüm konusunda anadilde eğitim başta olmak üzere bir çok alanda hak ve özgürlüklerin içermesini beklediklerini söyledi.

‘DEMOKRATİKLEŞME PAKETİ’NİN ADIYAMAN’DAKİ YANSIMALARI

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı ‘demokratikleşme paketi’, Kürt ve Alevi vatandaşların yaşadığı Adıyaman’da memnuniyetle karşılandı.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın televizyonlarda canlı olarak açıkladığı demokratikleşme paketi’, Adıyamanlı vatandaşlar tarafından pür dikkat izlendi. Başbakan Erdoğan’ın açıklamalarını olumlu karşılayan Adıyamanlılar, pakette açıklanan maddelerin hayırlı uğurlu olması temennisinde bulunarak, özellikle özgürlükler konusu ve seçimlerle ilgili konunun çok önemli olduğunu vurguladı.
Alevi Dedesi Ali Büyükşahin, açıklanan pakete Türkiye’nin ihtiyaç duyduğunu, inanç ve özgürlükler konusunda daha fazla adımlar atılması gerektiğini dile getirdi. Büyükşahin paketle ilgili şu açıklamada bulundu:
“Yasalar önünde herkesin eşit olması, özgürlük konusunda rahat etmesi gerekir. İnanç ve düşünce konusu çok önemlidir. Dünya değişiyor, ihtiyaçlar değişiyor. Her çağın kendine özgü ihtiyaçları doğuyor. O bakımdan Başbakanımız, demokratikleşme konusunda çok güzel maddeler sıraladı. İnşallah Türkiye için hayırlı uğurlu olur. Türkiye’nin yeniliklere ihtiyacı var. Türkiye’nin gelişen dünyada huzurlu bir yer alması gerekiyor. Türkiye’de eşitlik, hoşgörü, aydınlığın yerleşmesi gerekiyor. Başbakan başlıklar halinde maddeler sıraladı. Türkiye için iyi olacak ve hayırlı uğurlu olsun. Eğitim, inanç, ekonomi, baraj konusunda, sosyal konuda güzel mesajlar verildi. İnşallah Türkiye’deki tüm insanlarımız kendi haklarından istifade ederek huzurlu olurlar. Türkiye çok büyük çemberlerden geçti, sıkıntılar yaşadı. Daha güzel günlere geliriz. Alevi camiasına biraz daha ilgi gösterilseydi, hakları dile getirilse çok daha iyi olurdu. Biz devletimizden Alevi camiası olarak cem evlerinin ibadet yeri olarak sayılmasını, resmi statüye kavuşmasını, Alevilikle ilgili bilgilerin ders kitaplarına konulmasını, Alevi haklarının yeni anayasada güvence altına alınmasını bekliyoruz. Dil konusunda ise insanların resmi dil Türkçe olması, ana dillerin ise özel okullarda okutulması güzel bir gelişmedir.”

PAKET AÇIKLANIRKEN BATMAN’DA HAYAT DURDU

Batman'da vatandaşlar, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın demokratikleşme paketi açıklamasını ilgiyle takip etti.

Sabah saatlerinden itibaren kahvehaneleri dolduran vatandaşlar, Başbakan Erdoğan'ın açıklamalarını heyecanla dinledi. Başbakanın açıklamalarını dikkatle dinleyen Batmanlılar, paketten beklentilerinin çıkmadığını söyledi. KCK tutuklularının serbest bırakılmasını, koruculuk sisteminin kaldırılması ve anadilde eğitimin resmi okullarda olmasını beklediklerini aktaran Batmanlılar, hayal kırıklığına uğradıklarını kaydetti. Batmanlılar, paketin olumlu yanlarının da olduğunu ifade ederek, okullarda okutulan andımızın kaldırılması, köy isimlerinin iade edilmesi, siyasi partilerin hazineden yararlanması, eş başkanların kabulü ve diğer demokrasi ve özgürlüklerin genişletilmesi noktasında atılan adımların önemli olduğunu, ama bölgede yaşayan insanlar olarak, Kürtçe dilinin anadil olarak kabulü ve resmi okullarda görülmesi, TMK ve TCK da yapılacak değişiklikleri beklediklerini aktardı. Vatandaşlar, "Paketten KCK tutuklularının durumu ile ilgili bir adım göremedik ve yüzde on seçim barajının tam olarak ne olacağı belirsiz bırakılması bu da bölgede merak konusu olan bir olguydu. Beklentileri ve istemleri karşılamayan ama kendi içinde de mevcuda göre daha ileri olan bir paket oldu. Başbakan paketin devamının geleceğini söyledi. Bugün açılan paketten çok şey bekliyorduk ama olmadı" diye konuştu.

VAN

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan ‘Demokratikleşme Paketi’ bazı Vanlılar tarafından memnuniyetle karşılanırken, bazıları ise umduğunu bulamadığını belirtti.
Başbakan Erdoğan tarafından bugün açıklanan ‘Demokratikleşme Paketi’, Van’da da yakından takip edildi. Vanlılar kahvehaneleri doldurarak, Başbakan Erdoğan’ın açıklamalarını dikkatle dinledi. Bazı Vanlılar açıklanan paketin içeriğini memnuniyetle karşılanırken, bazıları ise umduğunu bulamadığını dile getirdi.

Taksim'de simitçiler demokrasi paketi açıklamasını cep telefonundan izledi

Taksim'de simitçilik yapan esnaf, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın açıklamalarını cep telefonundan izledi.Türkiye Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın demokrasi paketi açıklamasına kilitlendi. Taksim'de de simitçiler televizyon olmadığı için ellerindeki cep telefonuyla Başbakan Erdoğan'ın açıklamalarını izledi. Taksim'de gezen bazı vatandaşlar da cep telefonu ile demokrasi paketi açıklamalarını izleyen esnafa eşlik etti.Simit tezgahını bırakarak açıklamaya kilitlenen esnaf, "Açıklamayı buradan izliyoruz. Çok da doğru söylediği konular var Başbakanımızın. Biz televizyon bulamadığımız için telefonla izliyoruz" dedi.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Bekir Bozdağ'dan Mersin'deki saldırıya ilişkin ilk açıklama
Türkiye
Tuvalette 10 Bin lira bulsanız siz ne yapardınız?
Dünya
IKBY' açıklaması: Mazide kaldı

Hava Durumu

15°
Detaylı Hava Raporu