Eksi 20 derece Türkmenlere destek protestosu

Eksi 20 derece Türkmenlere destek protestosu


Ardahan Ülkü Ocakları, İstanbul Ülkü Ocakları ve İstanbul Alperen Ocakları Rusya’nın, Suriye’nin Lazkiye kırsalındaki Bayırbucak Türkmen bölgesine gerçekleştirdiği hava harekâtını protesto etti.

Gece eksi 20 derece soğukta Milli Egemenlik Parkı'nda bir araya gelen Ülkü Ocakları üyeleri, ’’Türkiye uyuma kardeşine sahip çık’’, ’’Burnumuzda tütüyor Rusların kan kokusu’’ sloganı attı.

Gösteri alanında konuşan Ülkü Ocakları İl Başkanı Ercan Ürker, ’’Gecenin bu saatinde buraya toplanmamızın nedeni Suriye’nin Bayır Bucak bölgesinde Rusya’nın ve Esad güçlerinin haince soydaşlarımıza saldırmasıdır. Buradan tüm Türkiye’ye ses vermek istiyoruz? Bu meselenin Türkiye’nin gündeminde kalmasını ve Türkiye’nin bu olaya el atmasını istiyoruz. Önceki yıllarda bir Ermeni öldüğünde tüm Türkiye Ermeni oldu, bir hafta önce Fransa’da meydana gelen olaydan sonra herkes Fransız oldu, profilleri Fransız bayraklarıyla doldu. Ama nedense Türkler öldürülünce kimse Türk olamıyor. Ülkü Ocakları olarak bugün 20 tane gencimizle gecenin eksi 20 derece soğuğunda sırf soydaşlarımıza yapılan zulmü dile getirmek için buraya toplandık. Allah Türkmen soydaşlarımızın yardımcısı olsun. Şehit olan kardeşlerimize Allah rahmet eylesin, mekanları cennet olsun’’ dedi.

Grup daha sonra slogan atarak dağıldı.

İstanbul'da Alperen ve Ülkü Ocakları basın açıklamasında bulundu

Öte yandan İstanbul Ülkü Ocakları ve İstanbul Alperen Ocakları, Rusya uçaklarının desteğiyle Suriye ordusu tarafından Türkmen Dağı Bölgesine yapılan operasyonları protesto etmek amacıyla Rusya Konsolosluğu önünde eş zamanlı basın açıklaması yaptı.

Rusya uçaklarının desteğiyle Suriye ordusu tarafından Türkmenlerin yoğun olduğu Türkmen Dağı bölgesine yapılan operasyonlar İstanbul Ülkü Ocakları ve İstanbul Alperen Ocakları tarafından protesto edildi. Gece saat 00.00 sıralarında Taksim Meydanı’nda toplanan Ülkü Ocakları İstanbul İl Başkanlığı üyeleri sloganlar eşliğinde İstiklal Caddesi’nde bulunan Rusya Konsolosluğuna yürüdü.

Alperen Ocakları İstanbul İl Başkanlığı üyeleri ise Tünel Meydanı’nda toplanarak Rusya Konsolosluğuna geldi. Her iki grupta hayatını kaybeden Türkmenler için Kuran-ı Kerim okudu. Yapılan saygı duruşları ve okunan İstiklal Marşlarının ardından basın açıklaması yapıldı. Konsolosluk önünde Çevik Kuvvet Ekiplerinin geniş güvenlik önlemi aldığı görüldü. İki grup arasında kısa süreli gerginlik yaşanırken yetkililerin araya girmesiyle gerginlik büyümeden sona erdi.

Ülkü Ocakları İstanbul İl Başkanı Ahmet Yiğit Yıldırım,’’Çoluk çocuk, yaşlı, kadın demeden bölgenin bombalanması, insanların öldürülmesi bizim için bardağı taşıran son damla olmuştur. Bu bir savaş suçudur. Çocukların öldürülmesi, hastanelerin bombalanması savaş suçu olarak geçmesi gerekir. Bütün dünya Türklere zulüm edildiği zaman sessiz kalmayı tercih etmiştir. Dünyanın gözü önünde büyük bir soykırım yapılmaktadır. Hatay’ın sınırında olan bu bölge bu devletlerin kontrolünden alınmalıdır. Aksi takdirde askerimizi ve polisimizi şehit eden PKK terör örgütü bölgeye yerleşerek Türkiye’yi tehdit etmeye devam edecektir. Bir an önce soydaşlarımız Türkiye’ye kabul edilmelidir’’ ifadelerini kullanarak yaşanan duruma tepki gösterdi.

Türkmen Dağı’nda zulüm ve katliam yaşandığı ifade eden İstanbul Alperen Ocakları İl Başkanı Kürşat Mican,’’ Fransa’da 120 kişi öldüğü zaman bütün dünya ayaklanıyor, herkes bir oluyor. Ama bizim yanı başımızda, kendi şehrimizde öz kardeşlerimize, soydaşlarımıza karşı açık bir şekilde zulüm ve katliam yapılıyor. Buna Müslümanlar olarak biz sessiz kalıyoruz. Rusya, İran açık bir şekilde Esad’a destek veriyor. Gemilerini, tanklarını, uçaklarını gönderiyor. Bunu tüm dünya biliyor ama biz asil Türk milleti olarak bu duruma sessiz kalıyoruz. Eğer bir Müslüma'nın ayağına diken batıyorsa sen halen yerinde rahat uyuyorsan senin Müslümanlığından şüphe edilir, Türklüğünden şüphe edilir. Biz de Alperen Ocakları Eğitim ve Kültür Vakfı olarak ecdadımıza yakışır bir şekilde 250 kişilik öncü birlik hazırladık. İnşallah Türkmen Dağına gideceğiz. Türkmen kardeşlerimize malımızla, canımızla sahip çıkacağız. Bunu bütün dünya bilsin’’ ifadelerini kullandı.

Yapılan basın açıklamalarının ardından gruplar olaysız bir şekilde dağıldı.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Erdoğan: Budistler iyi diye kandırmayın
Türkiye
Elazığ'da beton mikseri kazası
Dünya
İsrail polisi Yahudilere saldırdı

Hava Durumu

14°
Detaylı Hava Raporu