75 milyonluk Türkiye senede 70 milyon diş macunu tüketiyor

75 milyonluk Türkiye senede 70 milyon diş macunu tüketiyor


17-23 Kasım Toplum Ağız ve Diş Sağlığı haftası, 22 Kasım ise Dünya Diş Hekimleri Günü olarak kutlanıyor. Türkiye’nin toplum ağız ve diş sağlığı karnesine bakıldığında nüfusun çok küçük bir kısmı ağız sağlığı bakımını yapıyor.

Diş hekimliğinin 107. Yılında Türkiye’de toplum ağız ve diş sağlığı tablosunu yorumlayan Doç. Dr. Hakkı Sunay, “Türkiye’deki bir yıl önceki rakamlara ve istatistiklere bakıldığında dünya çapında çok geri sıralarda kalıyoruz. 75 milyon nüfuslu bir ülkede 70 milyon adet diş fırçası tüketiliyor. Aslında 3 ayda bir değiştirilmesi gerektiği düşünüldüğünde, olması gerekenin yüzde 25’i civarında tüketildiği görülebilir. Belirli bir kesimin de bu kurallara uyarak kullandığını düşünürsek, nüfusun bir kısmı diş macunu ve fırçasıyla hiç karşılaşmamış vaziyette ve bu da ağız ve diş sağlığını olumsuz etkiliyor.

Diş macunu istatistikleri ise, yılda 70 milyon adet 100 ml tüketildiğini gösteriyor. Bu çok düşük bir yüzde, 100 ml’lik bir diş macununu bir ailenin yaklaşık bir hafta kullandığı hesap edildiğinde ailenin yılın büyük bir kısmında dişlerini fırçalamadığı ortaya çıkar.

"Üşengeçlik bakım yapmama nedenleri arasında"

Ağız ve diş sağlığında bakımın önemini vurgulayan Doç. Dr. Sunay, insanların genetik nedenlerden dolayı ağız ve diş sağlığının kötü ve düzelmeyeceğine inandığı ya da üşendiği için bakım yapmadığını da söyledi:
“İnsanların başına bir şey geldiğinde daha çok farkındalık oluşturuyor. Bir hastamızın diş çürüğünü basit bir bakımla bile önleyebileceğini bilmesi önemli. Çok yaygın olarak duyduğum, ‘benim dişlerim genetik olarak kötü, ben ne yaparsam yapayım bu düzelmeyecek’ diyen ve ağız bakımını da bir kenara atan hasta grupları var. Çok enteresan bir şekilde üşengeçlik de bakım yapmama nedenleri arasında yer alıyor”.

Türkiye’nin Sağlık Bakanlığı nezdinde üniversitelerde çalışmalar yapıldığını ve bunların tek bir platformda politika olarak birleştirilmesi gerektiğini anlatan Sunay, bu konuda bir platform oluşturulur ve tek bir yerden organize bir şekilde çalışmalar yapılırsa yakın zamanda olumlu sonuçlar alınabileceğini söyledi.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
İran İsrail'e ait hedeflerin koordinatlarını paylaştı
Türkiye
Yüz nakli yapılan Recep Sert tutuklandı
Dünya
İran İsrail'e ait hedeflerin koordinatlarını paylaştı

Hava Durumu

Detaylı Hava Raporu