Erdoğan, 'Kamu kurumlarında başörtü yasağını kaldırıyoruz'

Erdoğan, 'Kamu kurumlarında başörtü yasağını kaldırıyoruz'


Başbakan Erdoğan, kamu kurumlarında başörtüsü yasağını kaldırdıklarını söyledi.

Başbakan Erdoğan, demokratikleşme paketinin maddelerini açıklarken uzun yılladır Türkiye'nin gündemini meşgul eden başörtüsü sorununun çözümünü de açıkladı. Erdoğan, 'Kamu kurumlarında başörtüsü yasağını kaldırıyoruz.'dedi.
İDARİ DÜZENLEME GEREKTİREN REFORMLAR

Erdoğan, ikinci kısımda, sadece idari düzenleme gerektiren reformların bulunduğunu belirterek, Bu düzenlemeleri, Bakanlar Kurulu Kararı, Genelge ya da Yönetmelik Değişikliğiyle gerçekleştirmek mümkün. Kılık Kıyafet Yönetmeliğini değiştirerek, kamu kurumlarında başörtüsü yasağını kaldırıyoruz. 'Kamu Kurum ve Kuruluşlarında Çalışan Personelin Kılık ve Kıyafetlerine Dair Yönetmelik', kadın ve erkekler için kısıtlayıcı hükümler içeriyordu. Bu kısıtlamalar, çalışma hakkını, din ve vicdan özgürlüğünü ihlal ediyor, ayrımcılık içeriyordu. Yönetmeliğin 5’inci maddesinde değişiklik yaparak, kadın çalışanların giyimleri üzerindeki ayrımcı ihlalleri kaldırıyoruz. Resmi Elbise giymek zorunda olan, Türk Silahlı Kuvvetleri mensuplarını, Emniyet mensuplarını, Yargıda Hakim ve Savcıları bunun dışında tutuyoruz" ifadelerini kullandı.

İLKOKULLARDAKİ ÖĞRENCİ ANDI UYGULAMASI KALDIRILIYOR
İlkokullardaki öğrenci andı uygulamasını kaldıracaklarını açıklayan Erdoğan, "1933 yılında, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından bir genelge yayınlanmış, ilk ve orta dereceli okullarda Andımız uygulaması başlatılmıştı. Bu uygulama zaman zaman kaldırıldı, metin değişikliğe uğradı. 12 Mart ve 12 Eylül’de, bireysel girişimler neticesinde bu uygulama devam etti. Geçen yıl, ortaokullarda bu uygulamayı kaldırmıştık. Şimdi de, ilkokullarda bu uygulamaya son veriyoruz" dedi.Mor Gabriel, diğer adıyla Deyrulumur Manastırı arazisinin, manastır vakfına iade edildiğini bildiren Erdoğan, "Böylece, bir haksızlığı gideriyor, Süryani vatandaşlarımıza önemli bir haklarını teslim ediyoruz. Esasen, Cumhuriyet tarihimiz boyunca, bu konuda en büyük hassasiyeti Hükümetimiz gösterdi, hakların iadesi konusunda ciddi bir çalışma sergiledi. 2003, 2008 ve 2011 yılında yaptığımız düzenlemelerle, mağduriyetlerin giderilmesi için samimi adımlar attık ve somut neticeler elde ettik.
Şu ana kadar, bu kapsamda 250’den fazla iade yaptık ve 2,5 milyar Liralık mülkü hak sahiplerine teslim ettik. Süreç devam ediyor, incelemeler devam ediyor… Hiç kimseyi mağdur etmeden, hak sahiplerine haklarını teslim edeceğiz" şeklinde konuştu.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan; Başbakanlık’ta düzenlediği basın toplantısında, Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay’ın başkanlığında aylardır üzerinde çalışılan Demokratikleşme Paketi’ni açıkladı. Kabine üyeleri ve AK Parti Genel Başkan Yardımcılarının katıldığı basın toplantısını gazete ve televizyonların genel yayın yönetmenleri ile çok sayıda gazeteci takip etti.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Çocuklar Avanos'ta çanak atölyelerini gezdi
Türkiye
İpsala Sınır Kapısı'ndan geçişler başladı
Dünya
Hollande’dan Macron’a destek

Hava Durumu

11°
Detaylı Hava Raporu