Danimarka, mültecilerin değerli eşyalarına el koymak niyetinde

Danimarka, mültecilerin değerli eşyalarına el koymak niyetinde


Danimarka'da sertleştirilen iltica kanunu ile devlet gerektiğinde mültecilerin yanlarında getirdikleri değerli eşyalarına el koyabilecek, yüzlerce boş bina bulunan ülkede mülteciler çadırlara yerleştirilecek.

Danimarka Başbakanı Lars Lokke Rasmussen, bir basın toplantısı yaparak mültecilerle ilgili kanunda yapılan değişiklikler hakkında bilgi verdi. Rasmussen, kış soğuklarının başladığı şu günlerde mülteciler için var olan yüzlerce boş binayı değerlendirmek yerine yeni çadırkentler kurulacağını bildirdi.

Danimarka Kızıl Haç Genel Müdürü, ülkesinde yalnızca 13 bin 300 mülteci kabul edilmesini eleştirdi. Almanya'nın Danimarka yakınındaki Schleswig-Holstein Eyaletine 40 bin mülteci yerleştirildi.

Danimarka'nın kuzeyindeki Thisted şehrinde ilk çadırkent kuruldu. Isıtmalı çadırlarda yaklaşık 250 mülteci erkeğin kalacağı bildirildi. Danimarka azınlık hükümeti, bu tür sert tedbirlerle mültecilerin ülkeye gelmesini engellemek istiyor.

Çadırkentlerin dışında hükümet tarafından mültecileri caydırıcı 34 maddelik bir program hazırlandı. Bu maddelerden birine göre, şayet mültecilerin masrafları karşılanamazsa üzerlerinde bulunan değerli eşyalarına el konulacak. Polis tarafından mültecilerin üst ve çantaları aranarak, nakit para ve değerli eşyaları alınabilecek.

Bir başka maddede ise Alman muhafazakar politikacılar tarafından taleb edilen, sınırlarda kontrol merkezleri kurulması öngörülüyor. Bu merkezlerde kayıt altına alınacak mültecilerden ekonomik nedenlerle gelenler derhal geri gönderilecek.

Ayrıca yeni kanuna göre ülkenin her yerinde araba vapurları, trenler ya da otobüsler durdurularak arama yapılabilecek. Geri gönderilmesi kararlaştırılan mülteciler, 15 gün yerine 7 gün içinde yurtdışı edilecek. Gerekirse bu süre içinde mülteciler gözaltına alınabilecek.

Mültecilerin Danimarka'ya gelmelerini engellemek için alınan tedbirler arasında aile birleşiminin zorlaştırılması da yeralıyor. Buna göre ailesini getirmek isteyen mülteciler 3 yıl bekleyecek. Mültecilerin aldıkları sosyal yardımlar da yarı yarıya azaltılıyor. Dilenenlere verilen hapis cezası 2 hafta uzatılırken, mültecilerin çalışmaları da yasaklanıyor.

Danimarka'daki mülteci kanununda yapılan değişikliklerle alınan sert tedbirlere, yalnızca sosyalistler karşı çıktı. AB tarafından da henüz resmi bir tepki gelmedi.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Erdoğan: Budistler iyi diye kandırmayın
Türkiye
Elazığ'da beton mikseri kazası
Dünya
İsrail polisi Yahudilere saldırdı

Hava Durumu

14°
Detaylı Hava Raporu