Davutoğlu: Küfürbaz vekiller Meclis'ten atılsın

Davutoğlu: Küfürbaz vekiller Meclis'ten atılsın


Başbakan Ahmet Davutoğlu, liderlerle bir araya gelerek "Kavgacı, küfürbaz vekiller uzaklaştırılsın" önerisinde bulunacak.

Davutoğlu, Meclis'te her yıl yaşanan kavga, gerilim ve küfürleşmelerin artık Türkiye'ye yakışmadığını ve toplumu rahatsız ettiğini belirtecek. Yeni bir iç tüzük ile vekillere bu konularda yaptırım getirilmesini teklif edecek. 

Sürekli bağıran, Meclis düzenini bozan, kavga eden ve küfürlü konuşan vekillere uzaklaştırma cezalarını da içeren bir dizi yaptırım gündeme getirecek. Yasama faaliyetlerinde süreci tıkama ve engelleme girişimlerinin Türkiye'ye yakışmadığını söyleyecek. Genel Kurul çalışmaları için de "Yasama günleri" ve "Tartışma günleri" şeklinde bir ayrıma gidilmesini teklif edecek.

"YASAMA-TARTIŞMA AYRILSIN"

Davutoğlu'nun iç tüzük değişikliği kapsamında teklif edeceği "Yasama-tartışma günleri ayrımı"nın amacı, Meclis'in daha hızlı ve daha etkili çalışmasını sağlamak. Bu öneri hayata geçerse komisyonlar ve tartışma günlerinde muhalefetin tüm eleştirilerini dile getirmesi sağlanacak ancak yasal düzenlemelerin görüşüldüğü oturumlarda daha hızlı ve doğru karar alınacak.

"YAPTIRIM BELİRLENSİN"

Davutoğlu'nun, iç tüzük değişikliği isteğinin temel amacı toplumdaki gerilime karşı uzlaşma, kutuplaşma şikayetlerine karşı çözüm konusunda ilk adımı TBMM'de atmak. Meclis'teki kavga ve hakaretleşmelerin topluma kötü örnek olduğunu vurgulayacak olan Davutoğlu, "Daha uzlaşmacı, saygın ve diyalogu önceleyen bir iç tüzük yapalım" diyecek. Mevcut iç tüzükte kavga, küfür ve benzeri durumlarda milletvekilleri için "teklif üzerine kınama, uyarı ve men" gibi cezalar mevcut ancak, uygulamada eksiklikler yaşanıyor. Yeni düzenlemeyle daha sert cezalar verilmesi ve uygulamanın da net ortaya konması istenecek.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
İran İsrail'e ait hedeflerin koordinatlarını paylaştı
Türkiye
Yüz nakli yapılan Recep Sert tutuklandı
Dünya
İran İsrail'e ait hedeflerin koordinatlarını paylaştı

Hava Durumu

Detaylı Hava Raporu