Avusturya mültecileri entegrasyon adı altında 'asimile' edecek

Avusturya mültecileri entegrasyon adı altında 'asimile' edecek


Avusturya Dışişleri ve Entegrasyon Bakanı Sebastian Kurz, iltica talepleri kabul edilen mültecilerin ülkeye uyumunun sağlanması için hazırlanan 50 maddelik entegrasyon paketi açıkladı.

Avusturya Dışişleri ve Entegrasyon Bakanı Sebastian Kurz, mültecilere hukuk devleti, demokrasi, eşitlik ve özgürlük konularını içeren zorunlu değerler eğitimi verileceğini açıkladı.

Kurz, Uzmanlar Komisyonu Başkanı Prof. Dr. Heinz Fassmann ile Bakanlık'ta düzenlediği basın toplantısında, iltica talepleri kabul edilen mültecilerin ülkeye uyumunun sağlanması için hazırlanan, 50 maddeden oluşan entegrasyon paketini kamuoyuna açıkladı.

Dışişleri Bakan Kurz, mültecilerin topluma uyum sağlamasını ve iş piyasasına girişlerini hızlandırmak istediklerini söyledi. Yıl sonuna kadar 95 bin sığınmacının ülkeye giriş yapmasını beklediklerini anlatan Kurz, bunların yaklaşık 40 binine mülteci statüsü verileceğini ifade etti.

Mültecilere zorunlu değerler eğitimi

İltica başvuruları kabul edilen mültecilere Almanca, pedagoji, hukuk devleti, demokrasi, eşitlik ve özgürlük konularını içeren zorunlu değerler eğitimi verileceğini belirten Kurz, "Ülkemize gelen bu insanlar kötü insanlar değiller ancak onlar çok farklı din, kültür ve değerlerden geliyorlar ve bizim değerlerimizle tanışık değiller. Bizim işimiz ve görevimiz bu insanları değerlerimizle tanıştırmak. Değerlerimize ve bakışımıza saygı duyanlara kapımız açıktır" dedi.

Derslere katılmayanlar cezalandırılacak

Almanca öğrenmek isteyen sığınmacıların ödüllendirilmesini, aşırıcılığın ise cezalandırılmasını öngören pakete göre, sığınmacılara en az 8 saat zorunlu Avrupa değerleri dersi verilecek. Dil ve değerler derslerine katılmayı reddedenler veya derslerin yarısından fazlasına katılmayanlar para cezalarıyla karşı karşıya kalacak. Toplumun huzurunu bozacak şekilde radikal davranışlar içerisinde olan sığınmacılar ayrıca cezalandırılacak.

Pakete göre, kreşlerde çocukların yanı sıra annelere de dil eğitimi verilecek. Mültecilere iş ve meslek eğitimi sağlanacak, sosyal yardımlar artırılacak, göçmenler bölgelere eşit dağıtılacak.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Kato Dağı'nda bir grup terörist kıstırıldı
Türkiye
Askeri gemiler 23 Nisan'da gezilebilecek
Dünya
Rusya'dan flaş 'Türkiye' açıklaması: Hazırız!

Hava Durumu

Detaylı Hava Raporu

astropay