TİKA, Nambiya'ya olan desteğini sürdürüyor

TİKA, Nambiya'ya olan desteğini sürdürüyor


Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı, Namibya'nın çeşitli bölgelerinde ekipman desteğine devam ediyor.

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA)  Heyeti, ülkenin batısındaki Atlas Okyanusu kıyısında yer alan Walvis Bay'i ziyaret etti. Heyet, Walvis Bay Belediyesi Medya Merkezi'ne ekipman desteği sağladı. Multimedya bilgisayar, kamera ve fotoğraf makinelerinin teslim edildiği törende Belediye Başkanı Uillika Nambahu, ekipman desteğinin sağlandığı multimedya projesinin amacının "İşşiz gençlerin fotoğraf, video çekimi, grafik dizayn gibi konularda mesleki eğitim alıp kendi işlerini kurmalarına yardımcı olmaktır", olduğunu söyledi.

Türkiye'nin Windhoek Büyükelçisi Deniz Çakar, "Elçilik görevlilerinin Namibya yetkili birimleriyle yakın çalıştığını, TİKA'nın faaliyetlerinin hükümetin "yoksulluğu yok etme" politikasıyla örtüştüğüne dikkati çekti."

TİKA Ortadoğu ve Afrika Dairesi Başkanı Keman Özdemir ise, "Mesleki eğitimin önemine değinerek, zaman içerisinde küçük işletmeleri de doğurduğunu" dile getirdi. "Mesleki eğitime destek projesi için 430 bin Namibya Doları (30 bin Amerikan Doları) harcandığını" ifade eden Özdemir, "Bölgedeki yeni projelerinin kadınlara yönelik dikiş-nakış eğitim desteği sağlamak olduğunu da" söyledi.

TİKA, ayrıca ülkenin batısında yer alan Erongo bölgesinde başlatılan "Evsizler için ev edindirme" projesine katkı sağlamak amacıyla iki adet briket makinası bağışladı.

Erongo Bölgesi'nin iki büyük kenti olan Swakopmund ve Walvis Bay'de 'teneke evler'de yaşayan 20 binden fazla kişinin faydalanacağı proje kapsamında briket makinaları, evsizlerin kendi briketlerini üreterek ev sahibi olmalarını kolaylaştırmayı amaçlıyor. AA muhabirine konuşan Walvis Bay Teneke Evler Federasyonu'ndan Thomas Kalunde, 1997'den beri ev sahibi olma mücadelesini verdiklerini, bugüne kadar 148 ev inşa edebildiklerini söyledi. 2005 yılından bu yana hiçbir gelişmenin olmadığını söyleyen Kalunde, mülkiyet haklarının olmadığını, biriktirdikleri paralarla ev sahibi olmayı umduklarını ifade etti.

TİKA'nın gerçekleştirdiği bir diğer projede kapsamında kırsal kesimdeki William Bockhard İlkokulu'na 15 adet bilgisayar verildi. Teslim töreninde konuşan Erongo Bölge Valisi Cleophas Mutjavikua, kalkınmanın bir disiplin olduğunu ve ilkokul sıralarında başladığına dikkat çekerek eğitim seviyesinin dünya standartlarında olması gerektiğini belirtti.

TİKA, Pazartesi'den bu yana 8 projenin devir teslim törenini gerçekleştirdi.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Cumhurbaşkanlığı hesabından Macron'a ince mesaj
Türkiye
Diyanet İşleri Başkanlığında devir teslim töreni
Dünya
İspanyol polisi Katalan hükümet binasına baskın yaptı

Hava Durumu

33°
Detaylı Hava Raporu