İsrail'deki güvenlik algısı sorgulanıyor

İsrail'deki güvenlik algısı sorgulanıyor


İsrail'in sistematik ve orantısız saldırılarına maruz kalan Filistinlilerin son dönemde düzenledikleri bireysel eylemler İsrail'deki güvenlik algısını sarsıyor.

İsrail'in sistematik ve orantısız saldırılarına maruz kalan Filistinliler'in son dönemde bir grup veya örgüt bağlantısı olmadan düzenledikleri bireysel eylemler İsrail'deki güvenlik algısını derinden etkiliyor.

Filistinli gençlerin bıçaklar veya otomobiller ile gerçekleştirdiği bu eylemler, herhangi bir grup veya örgüt tarafından üstlenilmez iken, İsrail istihbaratı da bu bilgiyi doğruluyor.

Söz konusu eylemleri değerlendiren Filistinli uzman ve akademisyenler, örgüt bağlantısı bulunmayan bu eylemlerin İsrail güvenliği için yüksek risk oluşturduğunu ve bu ülkenin güvenlik birimlerini aciz bıraktığını ifade ediyor.

Filistinli askeri uzman Vasif Ureykat, bireysel eylemlerin İsrail'in güvenliğini sarstığını, siyasi ve sivil toplum liderlerinde de endişeye neden olduğunu belirtti.

Örgüt bağlantısı olmayan saldırıların, organize eylemlerden farklı olduğuna dikkati çeken Ureykat, "Bireysel saldırıların uygulanış şeklini tahmin etmek dünyadaki tüm istihbarat birimleri için çok zor. Bu zorluk tek başına İsrail emniyet ve askeri birimlerini endişelendiriyor. Saldırıları durdurma konusunda aciz bırakıyor" dedi.

Bu eylemler uzun süre devam edebilir

Bu tarz eylemlerin Batı Şeria ve Kudüs'te topyekun bir "İntifada" başlayana kadar sürebileceğine işaret eden Ureykat, herhangi bir örgüt ya da grup bağlantısı olmaması ve siyasi çözüm bulunmaması nedeniyle söz konusu eylemlerin uzun süre devam edebileceğini söyledi.

Birzeit Üniversitesi Siyasi Bilimler Fakültesi Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Abdussettar Kasım, bıçaklı eylemlerin İsrail emniyetinin zayıf yüzünü ortaya koyduğunu kaydetti.

Kasım, İsrail hükümetinin Filistin halkına özellikle de Kudüs'te yaşayanlara yönelik işlediği suçlarını bedelini ödediğini belirterek, "Filistin halkı ayaklandı. İsrail'in aralıksız sürdürdüğü saldırılarını kabul edemiyor. İsrail, her davranışın bir karşılığı olduğunu bilmeli. Bu gençleri kimse durduramaz" ifadelerini kullandı.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Lübnan Dışişleri Bakanı Bassil Türkiye'ye gelecek
Türkiye
Yüz nakli yapılan Recep Sert tutuklandı
Dünya
Nijerya’da bombalı intihar saldırısı: 10 ölü, 30 yaralı

Hava Durumu

14°
Detaylı Hava Raporu