Tel örgüler sığınmacıları tehlikeli yollara sürüklüyor

Tel örgüler sığınmacıları tehlikeli yollara sürüklüyor


AB ülkelerinin yaklaşık 175 milyon avro harcayarak sınır güvenliği için çektiği tel örgüler sığınmacıların yollarına devam etmesini engellemiyor, daha tehlikeli yolları kullanmaya sevk ediyor.

Avrupa Birliği ülkeleri sığınmacıların geçişine engel olabilmek için çeşitli güvenlik önlemleri alıyor. Bunlardan biri de yaklaşık 175 milyon avro harcayarak sınıra tel örgü çekmek.

Uluslararası Af Örgütü bu tür bir önlemin sığınmacılar açısından sakıncaları ile ilgili bir açıklamada bulundu. Buna göre, AB ülkelerinin sınır güvenliği için çektiği tel örgüler sığınmacıları daha tehlikeli yolları kullanmaya sevk ediyor.

Londra merkezli uluslararası sivil toplum kuruluşu, AB üyesi ülkelerin yaklaşık 175 milyon avro harcayarak söz konusu sınırlara yaklaşık 235 kilometre uzunluğunda tel örgü çektiğini belirtirken, sınırdaki önlemlerin sığınmacıları daha tehlikeli yollardan seyahat etmeye yönlendirdiğini belirtti.

Açıklamada, “Bu tel örgüler insanların gelmelerini engellemektense, sadece sığınmacıları daha tehlikeli kara ve deniz yollarına yönlendiriyor” ifadesi kullanıldı.

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği’nin (UNCR) verilerine göre bu yılın ilk 10 ayında AB’ye ulaşan sığınmacıların yaklaşık 729 bin 883’ünün deniz yoluyla seyahat ettiği, kara yolunu takip ederek "AB’ye giriş yapan" sığınmacıların sayısının ise yaklaşık 280 binde kaldığı hatırlatıldı.

Açıklamada, 10 Kasım tarihi itibarıyla bu yıl yaklaşık 3 bin 500 kişinin Ege Denizi ve Akdeniz’de hayatını kaybettiği vurgulandı.

Değerlendirmede bulunan Uluslararası Af Örgütü Avrupa ve Orta Asya Direktörü John Dalhuisen, “Paris’teki vahşice saldırıların ardından pes etmek kimseyi korumayacak. İşkence ve çatışmadan kaçanların sayısı azalmadı. Onları koruma görevimiz ortadan kalkmadı" dedi.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Hollywood yıldızları sorun yaşamayacak.
Türkiye
Ankara Büyükşehir Belediyesi önünde 'kadro' eylemi
Dünya
İtalya'nın kuzeyinde özerklik referandumuna doğru

Hava Durumu

17°
Detaylı Hava Raporu