Teröre büyük darbe!

Teröre büyük darbe!


Küresel Terör Veri Tabanı (GTD), 2013-2014 yılları arasında terör olaylarının yüzde 80 arttığını ve ölenlerin sayısının 32 bin 658 kişiyi bulduğunu açıkladı.

Küresel Terör Veri Tabanı (GTD), yıllık terör raporunu kamuoyu ile paylaştı. Maryland Üniversitesi ve Terör Eylemleri Ulusal Komisyonu İç Güvenlik Bölümü'nün ortaklaşa hazırladıkları yıllık raporda 2014 yılında 32 bin 658 terör eylemi gerçekleştirildiği kaydedildi. 2014 yılındaki terör eylemlerinin 130’unun IŞİD tarafından gerçekleştirildiği tespit edildi.

Terörün yıllık maliyetinin ise yıllık 52 milyar doları bulduğu ifade edilirken, 2013 yılında dünya çapında terör nedeniyle 32,9 milyar dolar harcandığı hatırlatıldı. Geçtiğimiz yıla oranla bu tutarın yüzde 61 artışla 52,9 milyar dolara yükseldiği belirtildi.

Avustralya merkezli düşünce kuruluşu Ekonomi ve Barış Enstitüsü'nün Küresel Terörizm İndeksi verilerine göre ise, 2013 yılında 18 bin 111 kişinin terör yüzünden hayatını kaybettiği aktarıldı. En çok terör olayının yaşandığı ülkeler sıralamasında Irak, Suriye, Nijerya, Pakistan, Somali, Ukrayna, Yemen ve Afganistan gibi ülkelerin ilk sıralarda yer aldığı belirtildi.

Irak’ta 2014 yılında terör yüzünde ölenlerin sayısı 9 bin 929 olurken, geçen yıl 3 bin 370 terör eylemi düzenlendi. Irak, böylece bir yılda en çok saldırının düzenlendiği ülke oldu. Terör olaylarının yüzde 300 artış gösterdiği Nijerya’da ise ölenlerin sayısı 7 bin 512 oldu.

En çok terör eylemi gerçekleştiren 6 bin 644 ile Boko Haram, 6 bin 73 terör eylemiyle IŞİD olurken, Eş Şebab ve Taliban örgütleri ilk sıralarda yer aldı. 

Geçtiğimiz yıl dünya çapında gerçekleştirilen terör saldırıların yüzde 51'i IŞİD ve Boko Haram tarafından düzenlendi. Dünyadaki terör saldırılarının yüzde 78'i Irak, Suriye, Afganistan, Nijerya ve Pakistan'da gerçekleşti. 

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Erdoğan: Dolar ve euro baskısı altında TL'yi eritmemize gerek yok
Türkiye
İnşaatçılar açık alan istiyor
Dünya
Pakistan Uluslararası İslam Üniversitesi Türk öğrencileri bekliyor

Hava Durumu

20°
Detaylı Hava Raporu