Görme engelli gördü, yetkililer görmedi

Görme engelli gördü, yetkililer görmedi


İzmir’in Çiğli ilçesinde, İZBAN istasyonundan trene binmek isterken iki vagon arasındaki boşluğu kapı sanıp binen ve ölümden dönen görme engelli Salih Pelit, İZBAN ve metrodaki görme engelliler için yapılan hizmet eksikliklerini cep telefonunun kamerasıyla belgeleyip yetkililere gönderdi.

İddiaya göre, Metro yetkilileri, herhangi bir eksiklik olmadığı geri dönüşünü yaparken İZBAN yetkilileri Salih Pelit’e geri dönüş yapmadı. Yetkililerin duyarsızlığından şikayet eden Pelit, ''Görme engelliler görüyor, görmek istemeyen görevliler görmüyor'' dedi. 

Görmeyen Aydınlar Derneği Başkanı görme engelli Salih Pelit, 5 Mayıs 2013 tarihinde İZBAN (İzmir Banliyö Sistemi) Çiğli Ata Sanayi durağında, peronda güvenlik görevlisi olmadığından kendi başına trene binmeye çalıştı. İki vagon arasını kapı sanıp ayağını içeri atan Pelit, vagonlar arasındaki bağlantıya basıp düştü.

Elindeki bastonu düşen Pelit yardım istedi. Ancak peronda kimse olmadığından ve vagondaki yolcular duymadığından yardımına kimse gelmedi. Bu dehşet dakikalar ise kameralara saniye saniye yansıdı. Tren hareket edince bir süre iki vagon arasında çırpınan Salih Pelit, tren peronu terk etmeden can havliyle kendini perona atarken, son anda ölümden döndü.


Pelit, bu olaydan sonra İZBAN ve İzmir Metro'daki görme engellilerin kullandığı yollardaki eksiklikleri gidermek ve kendi gibi görme engellilerin önüne çıkacak tehlikeleri tespit etmeye başladı. Pelit, İZBAN ve metrodaki yolculukları sırasında, eksik olan kabartmalı yolları tespit edip, cep telefonu kamerası ile kayıt altına aldı.

Salih Pelit, İZBAN ve metrodaki eksiklikleri görüntülü olarak tespit ettikten sonra, iki kurumun mail adreslerine şikayet dilekçesi gönderdi hem de telefonla arayıp bildirdi. İzmir Metro yetkilileri iddiaya göre, maille ve telefonla Salih Pelit’e ulaşıp kendi kurumlarında görme engelliler için yapılan çalışmalarda eksiklik olmadığını belirtti. İZBAN yetkilileri ise Pelit’e ne sözlü ne de yazılı geri dönüş yapmadı. 

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Denizaltı projesinde sıra Muratreis'te
Türkiye
Yavuz Bingöl: AK Parti'ye oy verdim
Dünya
'720 bin Arakanlı çocuk kapana kısılmış durumda'

Hava Durumu

Detaylı Hava Raporu