G-20’nin tartışmasız lideri: 'Erdoğan'

G-20’nin tartışmasız lideri: 'Erdoğan'


Türkiye G-20 Liderler Zirvesi’nden alnının akıyla çıktı. Katılımcıların takdirini toplayan organizasyon herkesten tam not aldı. Avrupa Parlamentosu eski milletvekili Ozan Ceyhun, “Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan hiç kuşkusuz zirveye damga vuran en güçlü lider oldu” dedi.

Türkiye’nin dönem başkanlığında Antalya’da düzenlenen G-20 Liderler Zirvesi kusursuz organizasyonuyla takdir toplarken, tüm liderler Türkiye’den memnun ayrıldı. Zirvede Türk güvenlik güçlerinin uyguladığı üst düzey güvenlik tedbirleri göz doldururken, Türkiye’nin uluslararası organizasyonlarda gösterdiği başarılı performans bir kez daha tescillendi.

G-20’YE ERDOĞAN DAMGASINI VURDU

Türkiye’nin üç başlıkta önemli kazanımlar elde ettiğini belirten Avrupa Parlamentosu eski milletvekili Ozan Ceyhun, “Türkiye Cumhuriyeti’nin cumhurbaşkanı ama bizim gönlümüzün devlet başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bu dünyanın artık hiçbir şekilde tartışılmaz bir lider olduğunun çok açık ve net bir şekilde belgelendiği bir zirve oldu. Türkiye sadece G-20 olarak değil bundan sonra bir ülke olarak da G-20 gibi ülkelerin vazgeçilmezi olduğunu gösterdi. Türkiye yatırımcılar açısından ne kadar önemli ve anlamlı bir ülke olduğunu gösterdi. G-20 zirvesini bu denli başarılı hale getiren, G-20 zirvesini bu denli güvenli olarak hayata geçiren ve tüm dünya liderlerinin hayran kaldığı organizasyona imza atan Türkiye yatırımcılara yönelik açık bir mesaj verdi” diye konuştu.     

EN ÖNEMLİ KAZANIM “ESED’SİZ SURİYE”

Türkiye’nin başkanlığında Antalya’da yapılan G-20 zirvesinin ülkeye katkısına yönelik değerlendirmelerde bulunan uluslararası ilişkiler uzmanı ve AK Parti İstanbul Milletvekili Ravza Kavakçı, “Türkiye’nin yapmış olduğu G-20 organizasyonuyla Türkiye’nin uluslararası sistemde nereden nereye geldiğini göstermiştir. G-20 zirvesinin Türkiye açısından en önemli kazanımı Suriye meselesinde olmuştur. Türkiye’nin baştan beri öne sürdüğü ‘Esed’siz Suriye‘ politikası G-20 ülkeleri tarafından kabul edilmesi önemli bir başlıktır” ifadesini kullandı.  

ERDOĞAN’IN SÖZÜNÜN GEÇERLİLİĞİ VAR

Türkiye’nin G-20 organizasyonuyla tüm dünyada hoş bir seda bıraktığını dile getiren Ravza Kavakçı, “Sayın Cumhurbaşkanımız Tayyip Erdoğan’ın diğer liderler arasında ve uluslararası sistemde Türkiye’nin duruşu açısından çok büyük bir etkisi ve sözünün geçerliliği var. Bunu da görmek bir Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olarak benim için onur vericidir” şeklinde konuştu. 

W20 KADIN GRUBUNU TÜRKİYE KURDU

Türkiye’nin öncülüğünde W20’nin kurulması gözlemcileri şaşırttı. G-20 zirvesinin bugüne kadar yapılan hiç bir organizasyonda olmayan bir çalışma grubuna Türkiye ilk defa imza atmış oldu.

TÜRKİYE G-20 ÇITASINI ÇOK YÜKSELTTİ

Zirve öncesinde dünyayı etkileyen çok önemli bir terör eyleminin ardından ve hemen yanı başımızdaki Suriye’de yaşanan savaşın sürdüğü bir coğrafyada G-20 zirvesinin başarıyla sonuçlandığına dikkat çeken Avrupa Parlamentosu eski milletvekili Ozan Ceyhun, “G-20 zirvelerinin arasında en başarılı olanı Türkiye’nin başkanlığında Antalya’da yapılmış oldu. Bundan sonra G-20 düzenleyen ülkeler Türkiye’nin çıtasına ulaşmak zorunda kalacaklar. Çünkü bu anlamda Türkiye çıtayı çok yükseltti” dedi. 

730 KAMERAYLA İZLENDİ

G-20 Liderler Zirvesi’nde güvenlik önlemleri kapsamında 730 MOBESE ve 2 helikopter kamerası kullanıldı. Antalya Emniyet Müdür Yardımcısı Ramazan Ahmet Taşır, zirvede 13 bin 707 polisin görev yaptığını söyledi. Taşır, 2 helikopterin MOBESE kameralarının olmadığı yerde canlı görüntü akışı sağladığını, bunun yanı sıra 3G aktarım yapan 11 kamera ile 1 canlı yayın aracının da kullanıldığını ifade etti. Taşır, zirve süresince güvenlik önlemlerinin en üst düzeye çıkarıldığına dikkati çekti. 

YOL HARİTASI ÇİZİLDİ

G-20 Liderler Zirvesi’ne katılan uzmanlar, terörizmle mücadele konusunun zirveye damgasını vurduğunu belirterek, sonuç bildirgesinin terörle mücadelede yol haritası olarak yorumlanabileceğini söyledi. Zirveye katılan Gazi Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Erdinç Yazıcı, “Önemli olan, kimlik, renk, cinsiyet ve diğer tüm özelliklerinden bağımsız olarak topyekün teröre karşı durmak. Karakteri ne olursa olsun PKK terörüne de PYD terörüne de DAEŞ terörüne de karşı durmak ve bunlar arasında ayrım gözetmemek” dedi.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Erdoğan'dan Trump ve ABD'ye çok sert sözler!
Türkiye
Ankara Büyükşehir Belediyesi önünde 'kadro' eylemi
Dünya
Petrol zengini ülkenin ekonomisi çöküyor

Hava Durumu

17°
Detaylı Hava Raporu