Saldırının tartışma konusu: 'Bomba işlemeyen pasaport'

Saldırının tartışma konusu: 'Bomba işlemeyen pasaport'


Paris'te katliamının ardından ortaya çıkan Suriye pasaportu, sosyal medyada tartışma konusu oldu.

Paris saldırılarının ardından yapılan ilk resmi açıklamalarda saldırganlardan birinin yanında bir Suriye pasaportu bulunduğunun söylenmesi sosyal medyada tartışma konusu oldu. Hedef gösterilen Suriyeliler bu olaya tepki göstererek "Suriyeliler öcü gibi görülüyor; dünyada olan biten her şeyin faturası onlara çıkarılıyor. Ürdün'deki kum fırtınasından bile Suriyeliler sorumlu." yorumunda bulundu.

BBC Türkçe'nin haberine göre; Açıklamayı şüphe ve endişeyle karşılayan birçok Suriyeli, günlerdir konuyu sosyal medyada tartışarak canlı bombanın kendisini patlatmasının ardından nasıl olur da pasaportunun saglam kalabileceğini tartışıyor.

Pasaport 25 yaşındaki İdlib doğumlu Ahmad al-Mohammad adına düzenlenmişti. Polis hala sahte olup olmadığını araştırıyor.

Paris savcılığı, Stade de France yakınlarında bomba yüklü yeleğini patlatarak intihar eden bir saldırganın parmak izlerinin, Yunanistan'ın Leros adasına ulaşan mültecilerden birine uyduğunu açıklamıştı.

Bir diğer haberde ise; Sırbistan'da tutuklanan bir kişinin üzerinden çıkan pasaportta, Paris'te bulunan pasaporttakine çok benzer bilgiler yer alıyor – yani aynı kalpazanın elinden çıkma olabileceği belirtiliyor.

Konuyu tartışmaya açan birçok Suriyeli Facebook kullanıcısı, pasaportun gerçek olduğundan şüphelendiklerini aktardı.

Bir Facebook kullanıcısı yaptığı yorumda "Anlamıyorum. Saldırgan kendini havaya uçurmuş ama pasaportuna bir şey olmamış, nasıl olabilir bu?" diye sorarkeni bir diğeri "Suriyeliler öcü gibi görülüyor; dünyada olan biten her şeyin faturası onlara çıkarılıyor. Ürdün'deki kum fırtınasından bile Suriyeliler sorumlu." diyerek ön yargıları eleştirdi.

Pek çok Suriyeli ise Photoshopla hazırlanmış, pasaport caps'leri paylaşarak "bomba, kurşun geçirmez" şeklinde esprili paylaşımlarda bulundu.

En fazla ilgi gören paylaşımlardan biriyse, al Jazeera televizyonunun Suriyeli yüzlerinden, popüler sunucu Faysal al Qasim'e aitti.

Qasim bir Suriye dizisinden alınma "Bir suçlunun olay yerinde kimliğini unutması için ne kadar salak olması lazım?" repliğini paylaşmıştı.

Saldırganlardan birinin Suriyeli olmasının, Avrupa'daki mülteci tartışmasını etkileyeceği de gözlerden kaçmamıştı.

Gerek ülke içinden gerekse dışından binlerce Suriyeli sosyal medyada bu konuda endişelerini dile getirdi.

Bu endişelerini dile getiren bir Suriyeli Twitter'dan "Allah Fransa'daki ve her yerdeki Suriyeli mültecilerin yardımcısı olsun. Zaten zordu işleri, şimdi daha da zor olacak."dedi.

Pasaport tartışmasına dün de Almanya Adalet Bakanı Heiko Maas katıldı.

IŞİD'in Avrupa'daki mülteci tartışmasını manipüle etmeye çalışıyor olabileceğini belirten Maas, durum açıklığa kavuşana dek "çok çok" dikkatli olunması çağrısı yaptı ve "IŞİD'in Avrupa'daki mülteci meselesini siyasileştirmek ve radikalleştirmek için ardında sahte izler bıraktığının farkındayız." dedi.

 

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Barzani'den Türkiye açıklaması!
Türkiye
THY Boeing'ten 40 adet 787-9 Dreamliner yolcu uçağı alıyor
Dünya
Barzani'den Türkiye açıklaması!

Hava Durumu

22°
Detaylı Hava Raporu