Ankara-Samsun 2 saat

Ankara-Samsun 2 saat


Samsun-Ankara hızlı tren projesinin ilk etap çalışması olarak yapılması öngörülen 450 km uzunluğunda olacak Samsun-Kırıkkale demiryolu hattının güzergâhı açıklandı.

Samsun-Ankara hızlı tren projesinin ilk etap çalışması olarak yapılması öngörülen 450 km uzunluğunda olacak Samsun-Kırıkkale demiryolu hattının güzergâhı açıklandı. Ankara- Samsun arasını 2 saate indirecek olan hızlı tren projesinde son durak Samsun olarak belirlenirken, Kavak ve Havza ilçelerinde birer istasyon oluşturulacak.

7 İLİ KAPSAYACAK!

Ulaştırma Bakanlığı ile Devlet Hava Meydanları Genel Müdürlüğünün yatırım programında yer alan 450 km uzunluğunda olacak şekilde inşa edilecek Samsun-Ankara hızlı tren projesinin ilk etap çalışması olarak öngörülen Samsun-Kırıkkale demiryolu hattı projesi konusunda toplantı düzenlendi. Hazırlık çalışmaları devam eden Etüt çalışmaları sonrasında Samsun-Kırıkkale demiryolu hattının ÇED raporu hazırlanıp bakanlığa sunulacak. Daha sonrasında hattın yapım ihalesi gerçekleştirilecek. Samsun ile Ankara arasını iki saate indirecek projenin 2018’de işletmeye alınması planlanılıyor.

284 KM UZUNLUĞUNDA OLACAK!

2010 yılında bakanlık tarafından demiryolu hattının etüt çalışmasının yapılması amacıyla düzenlenen ihaleyi 2 milyon 591 bin liraya almaya hak kazanan firma yetkilileri, düzenlenen toplantıda tahminen güzergahı bilenen hızlı tren projesi konusunda halkı bilgilendirdi. Şirket yetkililerinin verdiği bilgiye göre, Samsun, Amasya, Tokat, Çorum, Yozgat ve Kırıkkale illerini kapsayacak şekilde yapılacak 450 km uzunluğunda olması planlanan Samsun-Kırıkkale demiryolu hattının ana güzergahı 284 km uzunluğunda olacak.

119 TÜNEL 64 ADET KÖPRÜ!

Bu ana hat güzergâhına Yozgat Yerköy ilçesi ile Çorum’un Sungurlu ilçesi arasında 67 km uzunluğunda bağlantı hattı inşa edilecek. Aynı zamanda Amasya’nın Merzifon ve Tokat’ın Turhal ilçeleri arasında 97 km uzunluğunda ikinci bir bağlantı hattı inşa edilecek. Verilerin bilgilere göre, Kırıkkale-Samsun Demiryolu, Kayaş-Yerköy demiryolu hattının yaklaşık 112. km’sinden Kırıkkale ili Delice ilçesinden başlayarak sırası ile Çorum ili Sungurlu ilçesi, Çorum Merkez ilçe, Çorum Mecitözü ilçesi, Amasya Merzifon ilçesi, Samsun Havza ilçesi, Samsun”un Kavak ilçesinden geçerek Samsun’un merkezinde sonlanacak.

TURHAL İLÇESİNDE SONLANACAK

Ayrıca Yozgat-Yerköy bağlantı hattında ise, Yerköy Sivas demiryolu hattının 186. km’sinden başlayarak Yozgat Merkez ilçe ve Çorum ili Boğazkale ilçesinden geçerek Çorum Sungurlu ilçesinden Kırıkkale-Samsun hattının yaklaşık 68. km’sinden ana hatta bağlanacak. Amasya Turhal bağlantı hattında ise, Kırıkkale Samsun hattının 189 ile 191. km’leri arasında yer alan Merzifon istasyonundan ayrılarak, Amasya ili Suluova ilçesi ve Amasya merkez ilçelerinden geçerek Tokat’ın Turhal ilçesinde sonlanacak.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Muğla'da akılalmaz olay! .
Türkiye
İYİLİKDER'den Bab'a eğitim desteği
Dünya
TİKA Bosna Hersek'te 20 aileye 420 küçükbaş hayvan dağıttı

Hava Durumu

24°
Detaylı Hava Raporu