Putin:"Erdoğan'ın pozisyonu çok net ve açık."

Putin:"Erdoğan'ın pozisyonu çok net ve açık."


Rusya Devlet Başkanı Viladimir Putin Suriye konusunda "Erdoğan ile siyasi çözüm konusunda hemfikiriz." dedi.

Rusya Devlet Başkanı Viladimir Putin, Antalya'dan ayrılmadan önce yaptığı son açıklamalarda, Suriye konusunda Türkiye ile biraz daha çözüme yaklaştıklarını söyledi. Putin, iki ülkenin pozisyonları konusunda, "Erdoğan'ın pozisyonu çok net ve açık. Ama çözüm bulmaya çalışıyor. Siyasi çözüm konusunda hemfikiriz" dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’la gerçekleştirdiği görüşmeyi değerlendiren Putin, Türkiye ve Rusya’nın Suriye krizinin sadece siyasi yoldan çözülmesi gerektiği konusunda hemfikir olduğunu belirterek şunları söyledi: Erdoğan’la ikili ilişkiler ve Suriye krizinin çözümü konusunda uzun uzun konuştuk. Bence, ortak başarı elde etmemizi sağlayacak bazı ortak noktalar yakalayabiliriz. Türkiye Cumhurbaşkanı, bana dün Suriye krizinin sadece siyasi yollarla çözülebileceğini söyledi. Seçimlerden sonra tutumlarımızda yakınlaşmadan bahsedebiliriz."

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ‘net ve açık’ bir kişi olduğunu vurgulayan Putin, sözlerine şöyle devam etti. “Bir müzakereci olarak kolay biri değil, ama çok deneyimli ve çözüm bulmaya çalışıyor.”

"DAEŞ'e karşı güçlerimizi birleştirelim"

Suriye’de çözüm için izlenmesi gereken aşamaları da açıklayan Putin, “İlk yapmamız gereken şey DAEŞ’i yenmektir. Ancak bundan sonra Suriye’de yapılması gereken reformları tartışabiliriz” dedi. DAEŞ’e karşı güç birliği çağrısını da yineleyen Rusya başkanı, hangi ülkenin DAEŞ’e karşı daha etkili olduğunu konuşmaktansa, bu ortak tehdide karşı güçleri birleştirmenin daha önemli olduğunu söyledi.

"Hiçkimse terör saldırılarına karşı sigortalı değil"

“Hiçkimse terör saldırılarına karşı ‘sigortalı’ değil” diyen Putin, Fransa lideri François Hollande’ı örnek göstererek şöyle konuştu: “Hollande, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’a karşı çok sert bir tutum içerisindeydi. Peki ne oldu? Bu tutumu Paris’i terör saldırılarından koruyabildi mi? Hayır.”
 

"Daha önce de işbirliği çağrısında bulunduk"

Daha önce birçok kez DAEŞ’e karşı işbirliği çağrısında bulunduklarını hatırlatan Rus lider, ABD’nin ise buna olumsuz yanıt verdiğini belirtti.

Öte yandan Rusya’nın işbirliğine kapılarını kapatmadığını kaydeden Putin şunları söyledi: “Hayat çok hızlı gelişiyor, bize dersler veriyor. Bence, terörle sadece birlikte mücadele edebileceğimizi artık herkes fark ediyor. Biz işbirliği kapımızı hiçbir zaman kapatmadık.”


"Suriyeli muhaliflere destek siyasi çözüm sürecinin temelidir"

Rusya’nın Suriyeli muhaliflere DAEŞ’e karşı destek vermeye hazır olduğunu açıklayan Putin, bunun siyasi çözüm sürecinin temelini oluşturabileceğini kaydetti: “Suriye’deki silahlı muhaliflerin bir kısmı, Rusya’nın desteğiyle DAEŞ’e karşı yoğun askeri eylemler başlatılmasını mümkün görüyor. Biz havadan destek vermeye hazırız. Eğer bu gerçekleşirse, siyasi çözüm süreci için iyi bir temel teşkil edebilir.”

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Denizaltı projesinde sıra Muratreis'te
Türkiye
Yavuz Bingöl: AK Parti'ye oy verdim
Dünya
'720 bin Arakanlı çocuk kapana kısılmış durumda'

Hava Durumu

Detaylı Hava Raporu