IŞİD'in Avrupa'daki başkentine baskın!

IŞİD'in Avrupa'daki başkentine baskın!


Avrupa’nın en kanlı terör saldırısı Madrid de dahil olmak üzere birçok kanlı eylem, Belçika’nın Molenbeek banliyösüne uzanıyor.

Cuma gecesi Paris’te 132 kişinin ölümüyle sonuçlanan terör saldırısında yer alan iki saldırgan ve olayda parmağı bulunan üç diğer şüphelinin, Belçika’nın başkenti Brüksel’in daha önce de birçok terör olayında adı geçen Molenbeek banliyösü ile bağlantılı olduğu ortaya çıktı. Hatta Paris saldırılarının “beyni” olarak açıklanan Fas kökenli Belçikalı IŞİD militanı Abdelhamid Abaaoud de Molenbeek’te doğup büyümüştü.

 

Ulaşılan bu bilgiler doğrultusunda gözler bu sessiz banliyöye çevrilirken, Belçika polisi dün büyük bir operasyon başlattı. Ancak kimileri bu operasyonun çok geç kaldığı yönünde eleştiride bulunuyor. Belçika İçişleri Bakanı Jan Jambon, operasyon başlamadan bir gün önce, “Şu an Molenbeek’teki durum üzerinde kontrolümüz bulunmuyor” itirafında bulunmuştu. Belçika Başbakanı Charles Michel ise, “Her zaman terör olaylarının Molenbeek ile bağlantılı olduğunu görüyorum. Buna mahal veren şey, ihmalkârlıktı. Şimdi bu ihmalkârlığın bedelini ödüyoruz” diye açıklama yaptı.

100 bin kişinin yaşadığı Molenbeek’in nüfusunun yüzde 40’ı Müslüman olduğu söyleniyor. Müslümanlıkla bağdaşmayan terör örgütünün barınağı banliyö daha önce de çok sayıda eylemin merkezinde yer aldı.

30 DAKİKA İÇİNDE BİR KALAŞNİKOF

Banliyönün tüm Avrupa’ya silah sağladığını belirten Akademisyen, “Buraya geldiğinizde 30 dakika içinde bir Kalaşnikof bulabilirsiniz” diyor. Beinyeinch “Molenbeek’e ilk gelen Müslüman göçmenler, seküler rejimlerden kaçan müslümanlardı. Tehlikeli olan ise yeni neslin Ortadoğu’ya yönelik planlardan uzaklaşması ve Müslüman olmayanlara saldırılara yönelmesi” diye ekliyor. Kasaba halkı da duruma alışkın. Anaokul öğretmeni Maartin Bijens (32), baskınları gördüğünde Paris katliamı ile ilgili olduğunu tahmin ettiğini söylüyor.

CİHATÇI SAYISI FRANSA'DAN FAZLA

Belçika, nüfusuna oranla en fazla yabancı militanın çıktığı Avrupa ülkesi. Yetkililere göre 270 kişi IŞİD’e katıldı. Bu sayı Belçika’nın nüfusunun altı katı nüfusu bulunan Fransa’dan örgüte katılanların yarısına eşit. Fransa, Suriye ve Irak’ta savaşıp Avrupa’ya geri dönen vatandaşlarının sayısını 600 olarak açıklarken Belçika’da bu sayı 800. Molenbeek’te 4 yıl önce ortaya çıkan Sharia4Belgium (Belçika için Şeriat) örgütünün, ülkede militan toplama faaliyetlerini yürüttüğü anlaşılmıştı.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
İran İsrail'e ait hedeflerin koordinatlarını paylaştı
Türkiye
Yüz nakli yapılan Recep Sert tutuklandı
Dünya
İran İsrail'e ait hedeflerin koordinatlarını paylaştı

Hava Durumu

Detaylı Hava Raporu