Abbas: Ayaklanmanın sebebi İsrail zulmü

Abbas: Ayaklanmanın sebebi İsrail zulmü


Ramallah Kültür Sarayı'nda Edebiyat ve Sanat Ödül Töreni'nde konuşan Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, halk ayaklanmasının sebebinin İsrail zulmü ve Yahudi yerleşimcilerinin olduğunu söyledi.

Filistin'de Ramallah'taki Kültür Sarayı'nda Filistin Edebiyat ve Sanat Ödül Töreni düzenlendi. Törene Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas'da katıldı. Abbas, düzenlenen Filistin Edebiyat ve Sanat ödül töreninde yaptığı konuşmada, "Halk ayaklanmasının sebebi; işgal, baskı, zulüm ve Yahudi yerleşimciler ile askerlerin halkımıza yönelik saldırılarıdır" dedi.

Halkın, kimsenin çağrısıyla değil saldırılara bizzat tanık olduğu için ayaklandığını vurgulayan Abbas, "İnsanlara barışçıl bir ayaklanma istediğimizi söyledik ve öyle de oldu. İsrail askerleri ise halkımıza karşı gerçek mermi kullandı. Biz bütün dünyaya barış talep ettiğimizi söylüyoruz. Ama öncelikle onların Mescid-i Aksa'dan çıkmalarını ve yerleşimcilerin bizden uzak durmasını istiyoruz" diye konuştu.  

İsrail'i imzaladığı anlaşmaları uygulamaya çağıran Abbas, 1967 sınırlarında başkenti Doğu Kudüs olan Filistin devleti kurulmadan barış sağlanamayacağını yineledi.

Fransa'daki terör saldırılarıyla ilgili değerlendirmede bulunan Abbas, "Biz DAEŞ'e karşı, Fransa, Lübnan, Mısır ve Tunus'un yanında olduğumuzu açıkça söylüyoruz. Tüm terör kurbanlarının yanındayız çünkü biz de terör kurbanıyız, dini ve uyruğu ne olursa olsun insan kanı dökülmesine karşıyız" ifadesini kullandı.

İsrail, Filistinliler'in Ekim ayının başında başlayıp bu güne kadar devam eden ayaklanmalarından  İslami Hareket’i sorumlu tutmuş ve hareketi yasaklayarak Şeyh Raid Salah'ı göz altına almıştı.

11 Filistinli daha yaralandı

Kalendiya Mülteci Kampı'nda İsrail askerlerinin açtığı ateş sonucu üç gencin hayatını kaybetmesinin ardından Kudüs'ün kuzeyi ile Er-Ram, Ebu Dis ve El-Ayzeriyye beldelerinde çok sayıda Filistinli, İsrail askerleriyle çatışmaya girdi. Filistin Kızılayı yetkilileri, olaylarda 11 eylemcinin yaralandığını duyurdu.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Suriye sınırında askeri hareketlilik sürüyor
Türkiye
Ankara Büyükşehir Belediyesi önünde 'kadro' eylemi
Dünya
IKBY'nin petrol ihracatlarında büyük gerileme

Hava Durumu

17°
Detaylı Hava Raporu