Filistinliler'in evlerinin yıkım kararı uygulamaya koyuldu

Filistinliler'in evlerinin yıkım kararı uygulamaya koyuldu


Yahudi yerleşimcileri ve askerleri öldürdüğü iddiasıyla İsrail askerleri 4 Filistinli'nin evini yıktı.

İsrail zulme doymuyor. Yeni aldığı önlemlerle Filistinler'i evsiz bırakacağını duyuran İsrail kararı uygulamaya koydu. Nablus ve Ramallah kentlerinde Yahudi yerleşimci ve İsrail askerlerini öldürdükleri iddiasıyla 4 Filistinli'nin evi yıkıldı.

Nablus'taki câmîlerden evlerin yıkılacağı yere gidip İsrail işgal askerlerine engel olunması yönünde yapılan çağrıların ardından kentin farklı yerlerinde ve evlerin çevresinde askerlerle çatışmalar yaşandı. Olaylarda 2'si gerçek, 7'si plastik mermiyle; 1'i ise İsrail askerî aracının çarpması sonucu 10 Filistinli yaralandı.

İşgal askerleri, Kerem el-Mısrî, Semir el-Kusa ve Yahya el-Hac Hamad'ın evlerinde yaşayan insanları dışarı çıkarıp daha sonra patlayıcı yerleştirerek evleri yıktı.

Yıkım işlemi gerçekleşmeden çevredeki evlerin de boşaltılıp onlarca ailenin işgalci askerler tarafından alıkonulduğu gözlendi.

İşgal güçleri ve Filistinliler arasında çatışma çıktı

Ramallah'ın doğusundaki Silvad beldesinde de Filistin yönetiminin hapishanelerinde tutuklu olan Muaz Hamid'in evi yıkıldı.

İsrail işgal güçleri, 29 Haziran'da askerlere ateş açarak bazılarını öldürme eylemini gerçekleştiren Hamas'a bağlı askerî hücreye mensup olmakla suçladıkları Hamid'in evini de sakinlerini boşalttıktan sonra patlayıcı yerleştirerek yıktı.

Bölgede askerler ile Filistinliler arasında çatışmalar yaşandı.

İsrail işgal ordusu da yaptığı yazılı açıklamada, 3'ü Nablus'ta, biri Silvad'da 4 evin yıkıldığını, yıkım kararının ise Savunma Bakanı Moşe Yalon tarafından onaylandığını bildirdi.

İsrail “güvenlik” kabinesi, geçen ay, Filistinlilere yönelik “evlerin yıkılmasında acele edilmesi”, “idarî tutukluluğun çerçevesinin genişletilmesi” ve “güvenliğin artırılması” gibi kararlar almıştı.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Myanmar hükümeti soykırımdan suçlu bulundu
Türkiye
THY Boeing'ten 40 adet 787-9 Dreamliner yolcu uçağı alıyor
Dünya
Suriye görüşmelerinde diplomasi atağı

Hava Durumu

22°
Detaylı Hava Raporu