Davutoğlu ve Abe açıklama yaptı

Davutoğlu ve Abe açıklama yaptı


Başbakan Ahmet Davutoğlu ve Japonya Başbakanı Abe açıklama yaptı.

Özel uçak DAP ile saat 10.00'da Atatürk Havalimanı'na inen Başbakan Davutoğlu ve eşi Sare Davutoğlu'nu, İstanbul Valisi Vasip Şahin ve diğer ilgililer karşıladı. Başbakan'ın gelişi öncesi Atatürk Havalimanı çevresinde geniş güvenlik önlemi alındı. Güvenlik gerekçesiyle Başbakanlık Takip Kartı'na sahip olan basın mensupları Devlet Konukevi'ne alındı. Japonya Başbakanı Shinzo Abe ile beraber Türk-Japon İş Forumu'na katıldı.

Başbakan Davutoğlu, Japonya Başbakanı Shinzo Abe ile Dolmabahçe Ofisi'nde bir araya geldi. Saat 11.45 sıralarında gerçekleşen çalışma zirayetinde, iki lider birlikte yemek yedi. Başbakan Davutoğlu ve Japonya Başbakanı Shinzo Abe'nin ikili görüşmenin ardından ortak bir basın açıklaması yaptı.

Davutoğlu'nun açıklamasından öne çıkan başlıklar şöyle:

Dün terör saldırısında vatandaşlarını kaybeden dost ve müttefik Fransa'ya bir kez daha taziyelerimi sunuyorum. Teröre karşı omuz omuza olma noktasındaki güçlü siyasi irademizi bir kez daha vurguluyoruz. Türkiye her zaman, dünyanın neresinde olursa olsun ve hangi gerekçeyle olursa olsun teröre karşı mücadelede ortak tavır almak konusunda öncülük etmeye ve her türlü katkıyı yapmaya devam edecektir. Bu terör saldırısını lanetliyorum. Ayrıca dün yaşanan deprem ve tsunami dolayısıyla değerli dostum Sayın (Japonya Başbakanı) Shinzo Abe'ye geçmiş olsun dileklerimi ifade ediyorum.

Japonya Başbakanı Shinzo Abe'nin açıklamasından öne çıkan başlıklar şöyle:

Paris'te meydana gelen terör olaylarına rahmet diliyor yaralılara acil şifalar diliyorum. Japonya olarak Türkiye başta olmak üzere Fransa ve dünya ülkeleri ile işbirliği kuracağız.

Sayın Başbakan Davutoğlu'nun sıcak karşılamasına teşekkür ederim. Sayın Başbakan Japonya'yı ziyaret etmişti. Bugüne kadar Dışişleri diplomatik işlerini yürütmüş ve şimdi Başbakan olarak Türkiye'nin 2023'e doğru güçlü ekonomisi için sorumluluk yükleniyor.

Bu görüşme içerisinde iki ülke arasındaki tarihsel ve bölgesel ilişkileri görüştük. Japonya ve Türkiye siyasi ve ekonomik konularda güvenilir ortaktır.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Komandolar K.Irak'a girdi
Türkiye
CHP'li Yarkadaş'a tazminat davası
Dünya
Irak ordusundan Peşmerge açıklaması

Hava Durumu

25°
Detaylı Hava Raporu