Fransa medyası saldırı için ne dedi?

Fransa medyası saldırı için ne dedi?


Fransa’nın başkenti Paris’i sarsan ve 150 kişinin öldüğü terör saldırısı ”savaş alanına” benzetildi.

Fransa’nın başkenti Paris’i sarsan saldırıları haberleştirmek için sokaklarda olan AA muhabirleri de gördüklerini ”savaş alanına” benzetirken, Fransız medyası 'benzeri görülmemiş bir saldırı' olarak tanımlama yaptı.

Ana muhalefetteki Cumhuriуetçiler Partisi Lideri Nicolas Sarkozу уaptığı açıklama ile hükümetin, olağanüstü hal ve sınırların kapatılması uуgulamasına tam destek verdiğini bildirdi.

Fransız basınından sağduyu çağrısı

Saldırıların hemen ardından Fransız medyası vatandaşları sağduyulu olmaya çağırdı, güçlü ve birlik içinde durulması gerektiği yönünde telkinlerde bulundu ancak şu ana kadar devletin yönetimini, Fransa'nın dış politikasını sorgulayan tek bir gazeteci çıkmadı. Fransız basının şuan düşündüğü tek şey ölenlerin yasını tutmak, acıyı paylaşmak ve birlik içinde kalabilmek.

İşte Paris saldırılarının ardından Fransa'daki havayı yansıtan ilk yazı:

Terörün barbarlığı tarihi bir sıçrama yaptı. Paris'in kalbinde mümkün olduğunda çok kişiyi öldürmeyi amaçlayan soğuk kanlılıkla gerçekleşen terör saldırıları yapıldı.

"Hedef Fransa'nın uluslararası rolü"

1990'larda Cezayir'deki iç savaşla bağlantılı çatışmalar sırasında bile, Fransa'da bu düzeyde şiddet yaşanmamıştı. Katiller Fransa'yı, Fransa'nın uluslar arası rolünü ve siyasetini hedef aldılar.

Charlie Hedbo ve Cacher Süpermarketi saldırıları, hedefler çok iyi seçilerek icra edilmişti. Bu geceki saldırılar ise, bütün ülkeyi terörize etmek üzere hedef gözetmeksizin yapılan vahşet eylemleridir.

Saldırı noktalarının hepsi, eğlenme ve dostluğa adanmış yerlerdir, Fransa halkının, gündelik hayatlarında örneğin dostlarıyla bir gece geçirmek için sokağa çıktıklarında tehdit altında olduklarını vurgulamak üzere seçilmişlerdir.

"Yurttaş bilinciyle hareket etmeliyiz"

Katliamın boyutları karşısında dehşete düşüyoruz, ilk ve insanca tepkimiz kurbanlar için duyduğumuz merhamet. Önce kurbanları ve ailelerini düşünüyoruz. Ondan sonrası için soğukkanlılıkla ve yurttaşlık bilinciyle odaklanmamız lazım.

"Fransız toplumu iradesini göstermelidir"

Fransa toplumu, katiller karşısında bir santim bile geri adım atmama cesaretini göstermeli, uyanık olmalı ve bu dehşeti hukuk ve dayanışmanın gücüyle karşılama iradesini göstermelidir.

Fransa'nın Ortadoğu politikasına destek

Fransa Cumhuriyeti, Cumhuriyet'in seferber olan devleti ve yargısı, bu savaşa, tereddütsüz ve büyük bir yetkinlikle girişecektir. Bu kanlı saldırılarla, Fransa'nın da kendi rolünü üstlendiği Ordadoğu'da yaşanan saldırılar arasında bir bağlantı kurmamak mümkün değildir. Ancak ülkemiz yoluna, gözünü bile kırpmadan devam etmelidir. Fransa, karşı karşıya kaldığı bu en büyük sınavla, ancak güçlü, gönüllü ve diğerlerine bağlı olarak birlik olursa başa çıkabilir.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
CHP'li vekil "masum siviller" demişti, pkk yalanladı "bizim adamlarımız"
Türkiye
THY Boeing'ten 40 adet 787-9 Dreamliner yolcu uçağı alıyor
Dünya
Haşd-i Şabi ve Peşmerge çatıştı!

Hava Durumu

24°
Detaylı Hava Raporu