Nükleer silahın arkasındaki uluslararası bankalar

Nükleer silahın arkasındaki uluslararası bankalar


Dünya çapında 382 banka, nükleer silah sektörüne yatırım yapıyor. Aralarında ABD, İngiltere, Almanya, Fransa, Körfez ülkeleri, İsrail, Suudi Arabistan ve İsveç kökenli bankaların da bulunduğu 382 banka nükleer silah sektörüne yatırım yapıyor.

Hollanda merkezli barış örgütü PAX, nükleer silah endüstrisinin, uluslararası bankalar tarafından finanse edildiğini iddia etti. Barış örgütü PAX yaptığı açıklamada, nükleer silah üreticilerini destekleyenlerin sadece bankalar değil, sigorta şirketleri ve emeklilik fonlarının da yer aldığını söyledi.

Bankaların büyük bölümü nükleer silah endüstrisine yatırım yapmakta sorun görmüyor. 382 bankanın nükleer silah sektörüne yaptığı yatırım miktarı toplam 493 milyar dolar.

PAX, tarafından hazırlanan, "Don't Bank on the Bomb" başlıklı raporda, uluslararası finans kuruluşlarıyla nükleer silah endüstrisinin ilişkileri incelendi. Raporda 26 nükleer silah üreticisi firma ile finans kurumları arasındaki uluslararası para akışı analiz edildi.

BBC'nin Belçika'da yayımlanan Standaart gazetesine dayandırdığı haberinde, dünya çapında 382 bankanın, nükleer silah sektörüne yatırım yaptığı söyleniyor. Rapora göre bunların arasında, ABD, İngiltere, Almanya, Fransa, Hollanda, Belçika, Danimarka, Körfez ülkeleri, İtalya, İsviçre, Norveç, Lüksemburg, İsrail, Kanada, Suudi Arabistan ve İsveç kökenli bankalar da yer alıyor.

Nükleer silah konusunda Belçika merkezli şirketler arasında BNP Paribas Bankası'nın başı çektiği belirtiliyor. Bankanın nükleer silah alanında 8,7 milyar dolar yatırımı bulunuyor. Raporda adı geçen yatırımcı kuruluşlar, henüz açıklamada bulunmadılar.

Raporu hazırlayanlardan biri olan Wilbert van der Zeijden'e göre, Belçikalı kuruluşların yatırım yaptığı nükleer silah üreticileri arasında Hindistan kökenli şirketler de bulunuyor. Örgüte göre, Hindistan nükleer silah üretimi konusunda uluslararası kurallara uymuyor. Bu nedenle bir çok uluslararası kurum, Hintli şirketlere yatırım konusunda soğuk davranıyor.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
İngiltere'den Türkiye'ye Pkk desteği
Türkiye
Diyanet İşleri Başkanlığında devir teslim töreni
Dünya
İngiltere hükümeti: PYD-PKK ilişkisinden kaygılıyız

Hava Durumu

23°
Detaylı Hava Raporu