İspanya'dan Netanyahu'ya tutuklama

İspanya'dan Netanyahu'ya tutuklama


İspanya Yüksek Mahkemesi, İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu ve 7 İsrailli bakan hakkında Mavi Marmara saldırısından dolayı tutuklama kararı çıkardı.

31 Mayıs 2010 tarihinde İsrail tarafından Gazze Özgürlük filosuna yapılan saldırıda Mavi Marmara’da bulunan İspanya vatandaşlarının açmış olduğu davada İsrailli sorumlulara tutuklama kararı çıktı.

Mavi Marmara’daki İspanya vatandaşları İspanya’daki Mavi Marmara avukatları eliyle suç duyurusunda bulunmuş ve soruşturma başlatılmıştı. Süreç İsrail’in de baskısı ile zorluklarla yürütülmüş ve dosya en son İspanya Yüksek Mahkemesine götürülmüştü. Burada görülen davanın sonucunda Mahkeme, İsrail Başbakanı Netanyahu, Dönemin Savunma Bakanı Ehud Barak, dönemin dışişleri bakanı Avigdor Lieberman, Dönemin Başbakan Yardımcısı Moshe Ya’alon, dönemin deniz kuvvetleri komutanı Eliezer Marom, dönemin devlet bakanı Benny Begin ve başbakan yardımcısı Eli Yishai olmak üzere toplam 7 kişi hakkında tutuklama kararı verdi.

İspanya Yüksek Mahkemesi sanık Netanyahu ve diğer sanıklar hakkında verilen tutuklama kararının üzerine bu sanıkların kendilerinin mahkemeye gelmeleri, mahkeme önünde ve işledikleri suçlardan dolayı ifade vermelerini talep etti.

Sanıklar İnsanlığa Karşı İşlenmiş suçlardan dolayı yargılanıyor. İspanya Yüksek Mahkemesinin Hâkimi De La Mata, Mavi Marmara’nın davasını açıp sanıkların bilgilerini İspanya Polisine gönderme kararı aldı.

Sanıkların listesi İspanya Ulusal Emniyetine gönderilerek yakalanma süreçleri de başlatılmış oldu.

Bilindiği gibi İspanya’da Siyasi baskılarla Evrensel yargı yetkisi ile ilgili mevzuat değişikliği yapılmış, Haziran 2015’te, Hâkim Ruz evrensel yargı etkisi İspanya’da iptal olduğu için olumsuz bir karar almıştı. Ancak bu karara rağmen Mavi Marmara mağdurları ve avukatları adalet arayışlarını sürdürmüştü ve İspanya Yüksek Mahkemesi Hakimi De La Mata Mavi Marmara dosyasını tekrar açarak cesur bir karara imza attı.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
İngiltere'den Türkiye'ye Pkk desteği
Türkiye
Diyanet İşleri Başkanlığında devir teslim töreni
Dünya
İslam ülkelerine Ermenistan çağrısı

Hava Durumu

18°
Detaylı Hava Raporu